Робимо сходи

By: Євген

rob_shod0

Сходовий хідень (марш) головних сходів повинен бути не менше 1,0-1,2 метри завширшки. Крім того, при проектуванні враховують ухил, який для житлових приміщень має не перевищувати 38о. По нормах, правда допускається ухил до 45 градусів, але лише для будинків, де живе зовсім мало людей. Ухил у 60о допускається лише для сходів у допоміжні приміщення, у льохи, на горища та мансарди. Ухил сходового маршу не має мінятися на всій довжині сходів.

Висота проходу, тобто відстань між сходинкою та стелею або балкою має бути не менше двох метрів. Проміжний майданчик – ширина не менше метра, ти більше – не менше маршу. Пожежна безпека вимагає вільний прохід поряд зі сходами Якщо поряд зі сходами розташовані двері то слід брати до уваги напрям їх відкривання – якщо сходи закінчуються перед дверима – вони відчиняються в середину, при цьому глибина майданчика перед дверима має бути збільшена на півметра.

Сходи обов’язково мають освітлюватися, особливо – перша та остання сходинки. Вірне освітлення сходів не тільки вирішує проблему безпеки, але й багатьох випадках суттєво впливає на естетичне сприймання сходів. Освітленням підсилюється ефект простору, можна таким чином, наприклад, об’єднати простір сходів з оточуючими приміщеннями або, навпаки, розділити їх.

Перш ніж приступити до облаштування сходів необхідно приблизно підрахувати – скільки місця піде під ці сходи, чи поміститься вона в запланованій зоні з урахуванням, що мінімальна ширина сходового ходню – 1000 мм, максимальна висота присхідця – 200 мм, мінімальна ширина проступу – 200 мм, мінімальна висота проходу – 2000 мм, мінімальна ширина проміжного сходового майданчику – 1000 мм. Далі треба обрати той тип сходів, який стане найбільш зручним та безпечним, звернути увагу на розташування дверей біля майбутніх сходів, подивитись, в який бік вони відчиняються, продумати освітлення сходів.

З особливою увагою слід віднестись до обрання форми сходів, і після цього ще раз освідчитись, що конструкція вміщається у відведене для цього місце. Сходи треба робити двомаршевими з одно- або дворівневим проміжним майданчиком тоді, коли ширина прорізу прямокутної форми за розміром дорівнює двом сходовим ходням. Якщо треба зменшити проріз та зробити сходи більш компактними, прийдеться відмовитись від проміжного майданчику та замінити його забіжними щаблями. Якщо планується зробити проріз під сходи не прямокутним, а Г-видним, слід встановити стояк, на який буде спиратися кут перекриття, що звисає.

rob_shod1

Основні параметри та розміри сходневого ходню: L – горизонтальна проекція сходневого ходню, Н – вертикальна проекція сходневого ходню, h – проекція відстані між двома сусідніми сходинами, висота присхідця, b – ширина проступу, B – ширина сходневого ходню, В1 – проекція ширини сходневого ходню, α – кут нахилу сходневого ходню.

При проектування будинку слід заздалегідь залишити проріз для облаштування сходів. Є своя технологія облаштування прорізу. Спочатку треба встановити в стінах будинку несучі балки майданчиків. Якщо сходи розташовані у сходовій клітці, несучі балки, що тримають сходовий майданчик треба встановлювати вже після возведення стін будинку. Щоб встановити балки, що тримають майданчики, в стінах будинку мають бути обов’язково залишені ніші або строби.

rob_shod2

Встановлення несучих балок у сходовій клітці з цегли або інших штучних стінових матеріалів

Після встановлення та рівняння несучих балок та майданчиків, ніші закладають цеглою. Тут не треба скупитися на рулонну підкладочну гідроізоляцію, вона має виступати з стіни, краще потім це підрізати, ніж дозволити гнити балками майданчиків. Це може з часом призвести до руйнування усієї конструкції.

Цікаве відео: Фігурки з фанери для саду

Щоб облаштувати сходовий проріз у дерев’яному перекритті спочатку у місці майбутнього прорізу підрізають рядову балку перекриття (якщо розміри сходового прорізу більше отвору, що з’явився після підрізки однієї балки, можна зайти й на другу балку, але не більше!). Далі паралельно рядовим балкам перекриття встановлюють дві спаровані балки, до яких прикріпляють короткі спарені балки, які і сформують сходовий проріз. Після цього до встановлених спарених балок прикріпляють ще й короткі, обрізані, для додавання жорсткості прорізу у просторі. Товщина та висота спарених балок має відповідати габаритам основних балок. Між собою балки скріпляють за допомогою металевих кутків та саморізів, але можна скористатися і спеціальним кріпильним профілем, який треба придбати в магазині.

Якщо сходовий проріз розташований біля цегляної стіни , балки слід одним кінцем затулити в стіну, так, як раніше розповідалося.

Перед розміщенням дерев’яних несучих балок в стіни будівлі треба їх промазати їх бічні поверхні гарячою бітумною мастикою або обернути руберойдом для запобігання намокання балок від зволоження з боку стін. Балки роблять з укосом для покращення віддачі ними водяної пари. Торець не обмазують, він має залишатися відкритим. Кінець несучої балки не повинен торкатися стіни.

Щоб рівень верху несучих балок співпадав з проектним рівнем під них підкладають дерев’яні бруски, вкриті антисептиком, якими можна трішки регулювати висоту. Крім того, дерев’яні прокладки запобігають зминанню деревини несучих балок та збільшують площу спирання балок на стіни. Між торцом балки й низом дерев’яної прокладки обов’язково облаштовують рулонну гідроізоляцію (руберойд).

Облаштування прорізу в залізобетонному перекритті трішки складніше. Про це слід думати ще в процесі виготовлення перекриття. Проріз в з/б перекритті слід обрамити сталевими профілями (кутками, швелерами). Під сходовий проріз при будівництві зазвичай залишають зазор, розмір якого дорівнює ширині стандартної залізобетонної плити. Оскільки сходовий проріз займає менше місця ніж плита, ті зазори прийдеться монолитити. Для виготовлення сходового прорізу вздовж плит перекриття треба розмістити металеві балки, які з’єднують між собою зварюванням, внаслідок чого виникає рама з металевих профілів, яка має спиратися на стіни так само, як і плити перекриття. Встановивши раму можна розпочинати армування монолітних ділянок. Щоб заховати метал слід підняти металеву раму на 2-3 см відносно низу плит перекриття. Тоді розчин затече під металеві профілі за вкриє метал. Цемент буде триматися надійно й потім не відвалиться, якщо на нижню полку металевого профілю наварити металеві коротуни та на них закріпити штукатурну сітку

rob_shod3

Облаштування сходового прорізу у дерев’яному перекритті (а – усередині перекриття, б – біля стіни, в – облаштування поєднання балок). Облаштування сходового прорізу в залізобетонному перекритті (а – всередині перекриття, б – біля стіни, в – опалубка для монолітних ділянок)