Господарські будівлі та інші корисні споруди на вашій ділянці

By: Євген

gosp_bud0

Поняття «дачного комфорту» зараз помітно змінилося порівняно з радянськими часами. Площі ділянок були досить маленькими навіть для будинку, але, як мінімум, одну господарську будівлю все ж таки приходилося зводити майже кожному. Ця маленька споруда, яка трішки нагадувала хмарочос – була вбиральня. Можна було спробувати втулити ще міні-сарай та міні-душ.

Сьогодні функції дачної ділянки набагато ширше та можна виділити три напрями у використанні заміської нерухомості. Багато ще залишилось традиційних дач, збудованих на ділянках старих садово-городніх товариств, де на невеличких площах вже сформувався свій побут та традиції. Там переважають невеличкі будівлі городи та квітники, а з господарських будівель переважно можна помітити лише вбиральню, госпблок та сарай.

gosp_bud1

Але настали нові часи, та заміську нерухомість зараз вже не розподіляють, а купляють. Слово «дача», яке від слова «давати» тут вже не підходить. Для сучасної просторої заміської садиби вимоги зовсім інші. По-перше, це місце відпочинку, а не територія вирішення продовольчої програми для сім’ї. Тут частіше зустрічаються газони, декоративні дерева, кущі та квітники, а споруди чисто для ведення господарства зустрічаються вже не так часто.

Зустрічаються і садиби не тільки з будинком, але й з великим підсобним господарством. Від котеджу в елітному виселку вони відрізняються тим, що замість альтанок та басейнів там частіше зустрінеш стайню та клуню.

gosp_bud2

Будівель господарського призначення забагато не буває, завжди знайдеться щось, для чого їх можна пристосувати. Навіть, якщо дача використовується виключно як місце відпочинку. Наприклад, реманент – він присутній і на «фермерській» дачі, і на «газонно-клумбовій». Тому в обох випадках дуже правильним рішенням є будівництво госпблоку, де можна зберігати граблі, лопати, газонокосарку та т. ін. Але декілька допоміжних приміщень краще об’єднати в одне, де буде і сховище для реманенту, і майстерня, і душ, і дров’яник і ще щось необхідне.

Такий господарський блок дозволить максимально раціонально розпланувати територію, при цьому зникнуть окремі буди, сараї та клуні, що псують навколишню красу, а замість того з’явиться симпатичний та дуже корисний будиночок. Об’єднання дозволить також і зекономити на зайвих стінах, дахах та фундаментах. Крім того, ця будівля буде і більш міцнішою.

gosp_bud3

Теплиця також може використовуватись на цих двох типах дач, адже у любителів «чистого» відпочинку вона може грати роль зимового саду. Звичайно, не у звичному вигляді сирітської халабуди, бо можна зробити досить порядну конструкцію у якій можна із задоволенням проводити частину свого відпочинку у холодну пору. Якщо добре обладнати це приміщення, то можна вирощувати не лише огірки, але й декоративні тропічні рослини. Готові та досить привабливі конструкції теплиць є у продажі, і складаються вони майже так просто, як дитячий конструктор. Хоча нерідко теплиця або оранжерея будуються окремо, можна притулити цю будівлю просто до хати, тоді не тільки збільшиться її естетична складова – домашні тропіки, адже там можна організувати вітальню або їдальню.

Цікаве відео: Фігурки з фанери для саду

Зимовий сад хоча і потребує додаткових затрат, але він і сам приймає участь в опаленні будинку, і це один з компонентів модного на Заході напряму будівництва – будинки з нульовим енергоспоживанням — Nullenergiehaus.

Льох потрібен на дачі не лише для збереження врожаю від перепадів температур та гризунців, але й для захисту речей від незваних гостей взимку. Для цього підземне сховище треба робити так, щоб вхід до нього не так просто було розшукати. До речі там можна організувати і винницю, або винний льох, до у спеку можна з друзями обговорювати світові проблеми.

gosp_bud4

У якості майстерні можна використовувати також і гараж, хоча, можливо, і навпаки. Якщо ж місця не так багато, можна влаштувати навіс, або піддашшя. Якщо є така можливість, вигідно буває суміщення житлового будинку з гаражем, для чого його розміщають у цокольному поверсі.

І зовсім великим гріхом буде (якщо дача – на березі ставка або річки) не зробити елінг для зберігання човна із супутнім човнярським та рибальським реманентом.

Приміщення без стін, але з дахом – це навіс. Він також може використовуватися як для відпочинку, так і для господарських потреб. Наприклад там можна сушити гриби, фрукти, трави та т. ін. Але там можна розташувати і їдальню на чистому повітрі і, наприклад, гамак.

Якщо навіс примикає до будинку, то це вже тераса, яка крім усього іншого може використовуватися і як гараж.

gosp_bud5

Навіс, у якого хоч би частково зроблені стіни, це альтанка. Це також гарне місце для відпочинку не тільки у спеку, але й у дощ. У просторих альтанках добре проводити час з друзями, але нерідко ці спору роблять і чисто з декоративною метою, просто, щоб оживити пейзаж.

gosp_bud6

Ще краще під навісом можна відпочити у хорошій компанії, якщо влаштувати там гриль, мангал або барбекю. А якщо можливості та фантазії не знають меж, то можливо вдасться зробити і цілу гриль-хату. Це прийшло із Скандинавії, але й у нас може непогано прижитися. Стіни будуть захищати від негоди, а вогнище дасть неабиякий затишок. Але тут точно не обійтись без веселого колективу та вправного кухаря – фахівця з відкритого вогню.

Ще одне неабияке місце відпочинку, це лазня, для багатьох дача без лазні, це викинуті на смітник гроші. Лазня – це далеко не тільки гігієна – це ліки для душі. Інколи у справжніх ентузіастів розміри лазні можна порівняти з розмірами самої головної будівлі. Тим більше, якщо обладнати лазню другим поверхом, то її можна використовувати, як будиночок для гостей.

Оснащують дачну ділянку ще й басейном, без якого в спеку не так весело. Але відкритий басейн не може у нас слугувати досить довго, а для критого варіанту прийдеться будувати додаткову будівлю.

Тому цю будівлю буде логічним об’єднати з лазнею. Такі конструкції можуть бути як стаціонарними, так і мобільними, щось на зразок теплиць, які роблять з полікарбонату.

gosp_bud7

Для дітей потрібен дитячий майданчик. Це допоможе якось впорядкувати дитячі ігри та розваги, які можуть досягати просто фантастичних та лячних розмірів. Це дозволить також тримати дітей біля хати, за ними постійно можна буде спостерігати.