Реалізуючи паливні брикети, виробники запевняють, що топити ними по-перше – зручніше, а по друге –економніше, ніж звичайними дровами, вважаючи, навіть, на їхню високу вартість. Але у багатьох людей закрадається підозра, що це просто рекламний трюк, тобто, це не зовсім так. Це можна спробувати перевірити.
Підберемо рівні за масою порції паливних брикетів та березових дров. Правда одразу відмітимо, що паливні брикети компактно спаковані, залишають по собі мало сміття, вони продаються у багатьох магазинах та за ними не треба ходити до лісу. Це, безсумнівно – позитив для геть усіх, окрім шанувальників романтики. І дрова, і брикети розпалюємо за допомогою газет та берести.
А доки розпалюється ватра, згадаємо, про що іде мова. Деревні брикети, це сучасний різновид палива, який виробляють з пресованої тирси на деревообробних підприємствах. Це екологічно чистий вид палива, там відсутні будь-які добавки. Для зчеплення дрібних часток між собою використовується лігнін, а цей природний полімер є складовою самої деревини. Крім того, звісно, потрібний великий тиск. Паливні брикети зручно заховані у пластик або у картонні коробки та займають мало місця при транспортування чи зберіганні. Вологість паливних брикатів при відповідному зберіганні не перевищує 8-9%. При згорянні брикети залишають мало попелу, вони горять довше за дрова, а тепла виділяють більше. Так, в усякому разі, сказано у рекламі. Явним недоліком їх є лише зависока ціна.
Можна спробувати порівняти ціни, хоча в різних регіонах України вони можуть суттєво відрізнятися. Наприклад, паливні брикети типу Ruf з тирси коштують, приблизно, 2900 грн/т (дубові брикети вдвічі дорожчі, а торф’яні вдвічі дешевше, ми їх до уваги не берем). Оскільки щільність паливних брикетів складає десь 950 кг/м3, можна вважати, що майже стільки ж коштує і кубометр цього палива.
З іншого боку, кубометр березових дров коштує 600-800 грн., хоча ціна може стрибати і до тисячі гривень. Але! Дрова, найчастіше, продають навалом або укладкою. В укладці кубометр дров, це те саме, що 0,7 кубометра щільної деревини. Якщо ж вантажівка привезла вам дрова навалом, то при довжині 30-35 см кубометр таких дров моє лише 52% щільної деревини. Тобто, щоб порівняти вартість дров навалом по щільній деревині з вартістю паливних брикетів слід заявлену вартість дров збільшити в півтора-два рази. Тобто щільна деревина для дров коштує приблизно 1200 грн/м3. Таким чином, дрова коштують в два з половиною рази (теж приблизно) дешевше паливних брикетів Ruf. Тепер треба з’ясувати, чи варті переваги паливних брикетів цієї переплати. Заявляється, що вони зручніші, у них більше тепловіддавання та більше час горіння. Для перевірки ми і робимо цей аматорський експеримент. Одноразово можна уточнити деякі аспекти використання паливних брикетів замість дров.
І дрова, і паливні брикети запалюються та розгоряються однаково добре. Березові дрова, як і очікується, горять великим красивим полум’ям. Паливні брикети горять повільніше та віддають тепло менш інтенсивно
Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду
Для експерименту були відібрані березові дрова, які зберігалися більше року на повітрі під навісом. Правда, підбираючи рівну по масі кількість дров та матеріалу брикету, слід було б врахувати що в дровах міститься 12-25% вологи, інколи, навіть, до 40%, в той час, як у брикетах кількість цього інгредієнту мало коли перевищує 8%.
Розпалюючи, кладемо до каміну паливні брикети на папір та берест – так само, як і дрова. Спостерігаємо, що і перше і друге паливо запалюється та горить однаково добре.
Горіння паливних брикетів здійснюється повільно, полум’я невелике та красою не відрізняється. Веселіше цей матеріал горить, якщо ставити брикети вертикально. Але, якщо вам від каміну не в останню чергу потрібна краса та романтика, а всю упаковку спалити одразу у вас нема бажання – паливні брикети не для вас.
Тепла при невеликому полум’ї виділяється мало, тобто можна спокійно знаходитись і на відстані метру від каміну. А ось, коли весело потріскують дрова, від каміна треба відсуватися майже на два метри, щоб не обгоріли брова та вуса, та не потріскало обличчя.
Через годину брикети не особливо зменшились у розмірі і продовжують потихесеньку горіти. А на дровах, хоча й танцюють язички полум’я, але матеріал вже прийшлось розбити на вугілля. Підрахували, що час повного (коли ці язички зникнуть) згоряння трьох березових полінячок масою 2,2 кг – одна година (в антирекламі паливних брикетів стверджується, що це відбувається за півгодини). Брикети ж розбивати на вугілля прийшлось через півтори години горіння, а горіли вони рівно дві години (як і написано в рекламі).
Висновки такі: паливні брикети дійсно горять довше за березові дрова, але не так вражаюче, як лякала реклама. Але інтенсивність виділення тепла при горінні дров суттєво більше. Кількість золи після брикетів десь на чверть або третину менше ніж після дров, але не в декілька разів, як про це твердить реклама.
Таким чином (але це суб’єктивний погляд нашої дослідницької вогнефільної лабораторії), двох-трьох разове перевищення ціни паливних брикетів над березовими дровами у поточних цінових умовах при постійній експлуатації економічно необґрунтоване. Оскільки великого полум’я при горінні дешевих паливних брикетів не створюється, використання їх у камінах, а також і у пічках камінах, які, між іншим, будують і для одержання естетичного задоволення від спостерігання вогнища, немає великого сенсу.
В той же час, ніяк не можна заперечити, що паливні брикети незрівнянно зручніші, компактно упаковані, залишають мало сміття та попелу. Ї помітно рідше треба підкладати для підтримки горіння. Хоча для швидкого прогрівання холодної будівлі однозначно краще використовувати звичайні дрова, паливні брикети досить вигідно можуть використовуватися для підтримання температури, яка потрібна в хаті.
Тобто, все це – інформація для роздумів, а рішення ви маєте приймати самі, з урахуванням своєї романтичності та меркантильності.