Дефекти покрівлі: обстеження та виявлення

By: Євген

defpokr00

Жити в будинку, де після дощу або снігу завжди тече згори не лише неприємно, але й небезпечно. Мінімальна неприємність, це поява грибка на стінах, але може бути й гірше, коли замкне електропровідня, або завалиться дах.

Умови довгого життя покрівлі

Браку при облаштуванні покрівлі не можна допускати ні в якому випадку, адже частіше за все виправити помилки, що були зроблені під час монтажу, вдасться лише повністю розібравши її та змонтувавши заново, вже без помилок.

  • Вірний вибір матеріалів та виконавців робіт

    Треба застосовувати лише якісні матеріали та всі аксесуари пов’язані з монтажем покрівлі. Якість робіт має бути підтверджена гарантією виконавця, тому для таких монтажних робіт треба залучати фахівців, що мають необхідні ліцензії та сертифікати. У договорі має бути позначений гарантійний термін на покрівлю.

  • Адекватне укладання покрівельного пирога

    Тут треба дотримуватися всіх норм та рекомендацій, та виконувати вимоги до монтажу кожного фрагменту покрівлі. Це відноситься до надійної гідро- та пароізоляції, вентиляції теплоізоляційного шару, облаштуванням карункових та гребневих вентиляційних продухів, флюгарок. Невірне укладання пароізоляції призводить до накопичення конденсату, появи на стелі мокроти. Розповсюдженою помилкою є невірне закріплення покрівлі. Металочерепицю, наприклад, слід закріпляти по нижньому елементу хвилі, у тому місці де метал щільно тулиться до решетування, це забезпечить герметичність контакту.

  • Помилки в проекті

    Якщо у проекті невірно вказані карунки (карнизи), ухил даху та парапету, відведення води з даху може ускладнитись. Завелика кількість архітектурних елементів та невідповідність їх розташування з вентиляцією покрівлі в стані призвести до створювання міць, що не провітрюються.

Причини протікань

До основних причин протікання покрівлі відносять дефекти поверхні покрівельного килиму, зволоження теплоізоляційного шару, вихід з ладу водостічної системи та порушення герметичності у зонах, де покриття прилягає до вертикальних поверхонь та конструкцій. Ці пошкодження можуть відрізнятися за масштабом, тому, якщо деякі потребують дрібного ремонту, то інші – більш складних робіт із залучанням фахівців та можливою повною заміною покрівельного пирога та покриття.

Дефекти, що призводять до протікань, можуть бути викликані багатьма факторами:

defpokr0
  • Використанням неякісного покрівельного покриття та кріпильних деталей
  • Природним спрацюванням матеріалу внаслідок атмосферних впливів
  • Помилками при монтажі
  • Механічними пошкодженнями покрівлі та водостоку при очищенні даху від снігу та льоду
  • Біологічним руйнуванням покрівельного килиму та конструкцій

Причину протікання можна визначити і теоретично, але встановити її практично буває дуже важко. Особливо це має відношення до похилих дахів, де вода в одному місці затікає, а в іншому місці виникають краплі на стелі. Крім того, і самі найкращі матеріали не зможуть забезпечити ідеальну герметичність, якщо вітром під покриття будуть задуватися сніг та дощ. Таким чином, якщо з’являються мокрі плями на стелі, слід робити повний огляд даху з залученням фахівців.

Типи протікання даху

Протікання покрівлі бувають трьох типів:

  • Протікання, що створюються одразу після дощу, або трішки пізніше

    Причиною їх утворення є механічні пошкодження покрівельного килиму та порушення герметичності в місяцях прилягання до вертикальних поверхонь та конструкцій. Ще одною причиною можуть стати дефекти основи покрівлі, такі, як усадка швів, розкриття стиків, тріщини, викликані вітровими та тепловими навантаженнями. Адже фундамент будинку ніколи не знаходиться у спокої, тож пересування плит перекриття весь час впливають на міцність даху. Такі дефекти частіше з’являються на пласких покрівлях, де може довго застоюватись вода.

  • Протікання, пов’язані з розтаванням снігу на покрівлі

    Тут причиною є замерзання талої води на звисах покрівлі, у розжолобках, водостічних ринвах та воронках, де температура нижче нуля. Саме намерзлий лід, який обмежує або блокує стікання води, призводить до протікань на стиках покриття.

    Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками

  • «Мерехтливі протікання»

    Такі дефекти проявляються під час літньої спеки і дощ при тому може і не йти. Причиною тут є намокання утеплювача, завдяки якому створюється критичний тиск водяних парів на покрівельне покриття, коли температура зовнішнього повітря є надто високою. Додатково таку течу можуть викликати мікро тріщини у шарах покрівлі, мала ширина захисних фартухів та піддашків, а ще первісні дефекти у цегляній кладці парапетів.

Обстеження пошкоджень

defpokr1

Такі неприємні несподіванки можуть очікувати господаря будинку при огляді даху навесні

defpokr2

Очищення від опалого листя водостоків та покрівлі восени гарантує відсутності протікань навесні. Теплове обстеження дозволяє перевірити не лише дах, а й будинок в цілому на втрати тепла та присутність мостиків холоду.

Якщо протікання не таке вже й велике, огляд даху можна здійснити самостійно. Спочатку підіймаються на горище та перевіяють стан крокв, настилу, підлоги та гідроізоляції, щоб виявити змокрілі місця, плісняву та гнилля. Волога може позбавити барв покриття або залишати темні сліди на дереві. Ще одним об’єктом дослідження має бути електропровідна, яка прокладена на горищі. Усі пошкодження, які будуть виявлені в ній мають бути терміново усунуті.

Завершивши огляд даху зсередини будівлі, починають і зовнішній огляд, який починають з гребня, перевіряючи, чи цілі елементи та гідроізоляція. Ретельно перевіряють на стан ізоляції та кріплення металевих фартухів до вертикальних елементів та конструкцій. Йдучи донизу, оглядають розжолобки, нижній шар покрівлі та карункову дошку, які могли одержати пошкодження від негоди.

Обов’зково перевіряють, чи не забиті водостічні труби, вентиляційні канали, воронки та жолоби рослинним сміттям, чи не розрослися на схилах моховиння та лишайник, та чи є на покритті тріщини, ум’ятини, пузирі та пробоїни.

Бува, що й зовнішній огляд не виявляє пошкоджень даху, а протікання продовжується й далі. Тоді слід дочекатися дощу, зайти на горище, розшукати місце, де протікає вода, позначити його крейдою. Потім його можна відремонтувати у суху погоду.