Розпилювальні козли

By: Євген

kozla0

Багато хто, бажаючи обігріти будинок за містом, віддає перевагу дровам, а газ намагається економити. І таке зручне пристосування для полегшення заготівлі дров – козла, відоме з давніх давен – може стати у пригоді. Зробити їх просто та швидко.

kozla00

Щоб це було дійсно швидко, правда, слід мати необхідні інструменти. Тоді така проста конструкція дозволить комфортно та швидко упоратись з розпилюванням полін пилою будь-якого типу.

З дерева

Треба взяти чотири прямокутних бруски 1100х50х100 мм, які стануть головною опорою пристрою для пиляння дров (Малюнок 1).

kozla1_2

Опорні нахилені бруски врізають у широкий брус, в якому для цього роблять пропили розміром 299х100 мм. Похилі стояки встановлюють в пропиляні пази та фіксують саморізами, створюючи конструкцію у вигляді літери «Х». Поверхня основи, на якій вкладають деревину піднята над землею на 85-90 мм, це дає можливість зручно працювати з колодами, не особливо нахиляючись уперед.

kozla01

Передбачені додаткові кріпильні прибудови для коротких стовбурів – у брус врізають два бруски довжиною міліметрів 50-60 та закріпляють на відстані 140 мм. Щоб закріпити «ноги» агрегату, аби вони не роз’їхалися, розмічають місця кріплення підсилюючих горизонтальних перекладин та фіксують саморізами.

Оскільки козли будуть використовуватися в господарстві не один рік, їх слід обробити від гниття антисептиком.

З металу

Сучасніший зразок козлів можна збудувати зі старих металевих труб для газу або води (Малюнок 2).

Основою пристрою є шість труб діаметром 32-40 мм, які (по три зліва та справа) встановлюють вертикально. Кожну така «трійку» з’єднують між собою металевою 12 мм завтовшки пластиною, яка забезпечує конструктивну жорсткість та надійність під час роботи.

Ці дві тріади з’єднують горизонтальними поперечинами з кутків або труб. Простір, створений вертикальними стояками використовується для встановлення колод у робоче положення. Його ширина (400мм) дозволяє розмістити на ньому декілька колод діаметром 150-200 мм. Збільшує жорсткість всій конструкції «П»-подібний прут з металу, який одягають на вертикальні стояки. Він легко ставиться згори в труби після укладання колод у козли, після чого виймається, щоб загрузити нову партію для розпилювання.

Далі треба прикріпити нахилені опори до крайніх чотирьох стояків для досягнення стійкості конструкції. На кінцях опор встановлюють обмежувальні металеві диски. Вони не дозволяють опорам занурюватися у ґрунт та додають стійкості.

Всі елементи конструкції слід заґрунтувати та вкрити зверху фарбою, щоб надати конструкції шляхетного вигляду.

Розміри, які вказані на ескізах, можна корегувати, з урахуванням свого росту.