По справжньому затишно можна почувати себе у саду, коли там є тихі куточки, де можна відпочити душею і тілом. І там обов’язково має бути зручна садова лавочка. Її можна зробити своїми силами та інструментами.
Це просто ідея, яку можна спростити або навпаки – додати свої деталі. Розміри також можна змінювати за бажанням. Ідея полягає в тому, що це не просто лавочка, але й міні-альтанка, яка з обох сторін захищена легкими огорожами-шпалерами, а згори вкрита перголою. Тобто, крім основної функції – бути місцем відпочинку, ця конструкція може стати і прикрашенням затишного куточку саду. На фоні зелені рослин її варто пофарбувати у білий колір, це буде дуже привабливо.
Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками
Основа лавочки міні-альтанки – чотири кутніх стояки на яких згори закріпляють перголу та шпалери з обох боків, а знизу – спинку та сидіння лавочки. Елементи спинки та шпалер, що перехрещуються – не тільки частина дизайну, але й конструктивні елементи, що підвищують жорсткість та міцність конструкції. Тієї ж мети досягають й дуги, що підтримують перголу, вони то того ж створюють своєрідну декоративну арку. Сама опора, як і передні, випиляна з цілої широкої дошки вона має вид коромисла.
Для сидіння обрані розміри 460х1500 мм, висота стояків до перголи – 1800 мм. Спочатку – заготівельні роботи
Матеріали
КУТНІЙ СТОЯК – 45х98х1850 – 4 шт.
ПЕРГОЛА:
Дошка 45х195х1800 для подовжніх фрагментів – 2 штуки.
Дошка 45х195х750 для арочних опор – 2 шт.
Поперечки 19х44х850 – 9 шт.
ШПАЛЕРИ:
Брусок обв’язки 45х45х382 – 4 шт., 19х44х1425 – 4 шт.
Діагональні рейки 19х44х316 – 8 шт., 19х44х584 – 24 шт.
СИДІННЯ:
Подовжні дошки рами та настилу сидіння – 21х91х1500 – 7 шт., Поперечні – 21х91х460 – 3 шт.
СПИНКА СИДІННЯ:
Стояк рами спинки – 32х68х312 – 2 шт.
Подовжні бруски рами спинки – 32х42х1500 – 2 шт., Вертикальні – 32х42х312 – 6 шт.
Бруски хрестовин – 32х42х500 – 8 шт
Планка накладна – 19х44х1500 – 1 шт.
Шурупи, біла фарба, шпаклівка, фінішні цвяхи, сталевий швелер.
Хід роботи
Щоб спростити роботу всі косі різи на заготівках бічних шпалер та спинки сидіння виконують під одним тим самим кутом – 45 градусів.
Першим ділом готують чотири стояки – вони є каркасом лавочки та опорою перголи. В верхніх торцях стояків, де будуть лежати подовжні елементи перголи позначають та випилюють пази.
Кожну шпалерну решітка перед усім складають, як окремий елемент, після чого встановлюють в каркас лавочки. Для цього спочатку підготовляють бруски опорної рами (обв’язки) та, знайшовши рівну поверхню та розклавши на ній заготівки, з’єднують шурупами бруски. Довжину діагональних рейок слід підбирати по місцю. Їх закріпляють на опорній рамі та з’єднують одне з одним цинкованими фінішними цвяхами в місцях перетинів. Шпалерні решітки встановлюють між бічними опорними стояками та фіксують їх шурупами.
Потім готують опорну раму сидіння лавки. Для міцності ставлять на ребро дошки рами, крім того в її середній частині встановлюють додаткову поперечну дошку. Раму встановлюють з невеличким ухилом у бік спинки та прикручують дошки настилу. Дошки настилу сидіння закріпляють з невеличкими (біля 10 мм) зазорами, що також має рятувати сидіння від води під час дощу.
Спинку лави виготовляють з дерев’яного бруска. Готують каркас-раму для неї, далі позначають місця встановлення хрестовин та вертикальних деталей. У хрестовинах бруски з’єднують у пів дерева. Хрестовини та вертикальні елементи встановлюють у каркас та фіксують шурупами крізь бруски у рамі. Далі до верхнього бруска рами прибивають фінішними цвяхами накладну планку, яка закриває голівки шурупів, та прикручують спинку з невеличким нахилом назад верхньої частини (щоб зручно було сидіти), до стояків.
Наступний крок – підготовка гнутих елементів опори перголи. Щоб їх зробити роблять шаблон, так, щоб максимально використати ширину дошки (195 мм), переносять на неї розміри та випилюють електричним лобзиком. Потім обробляють ці дуги шкіркою, вставляють у підготовані пази у верхніх частинах стояків та прикручують шурупами.
Згори цих коромисел встановлюють та закріпляють підготовані дерев’яні перекладини.
Встановлення та оздоблення садової лавочки
Визначившись з місцем встановлення лави, готують для бетонування опор міні-альтанки маленькі ямки. У якості опор використати можна урізки металевого швелера, що підходять по розмірах. До опор болтами з гайками та шайбами прикріпляють нижні частини стояків, перед тим засвердливши отвори в металі та стояках. Далі встановлюють лавочку на ямами на підпорках, перевіряють її положення рівнем та бетонують металеві опори.
Після твердіння бетону, починають оздоблення споруди. Місця кріплення шурупів, дефекти деревини – шпаклюють, після висихання обробляють шкіркою або шліфмашинкою, після чого наносять два шари білої фарби.
Далі залишається подумати – якими рослинами краще прикрасити лавочку міні-альтанку.
01 Шпалерні решітки надають додаткової жорсткості конструкції. 02 Сидіння змонтовано з невеликим нахилом у бік спинки – у цьому положенні сидіти комфортніше.
03 Бруски хрестовини встановлюють у пів дерева. 04 Подовжні елементи перголи (коромисла) випиляні з широкої дошки.
05 Коромисла ставлять у пази у верхніх торцях стояків. 06 Встановлення поперечних елементів перголи.
07 Складена лавочка стоїть на металевих опорах