Якщо на другий поверх провести сходи назовні будинку, це дозволить суттєво зекономити житлову площу. Крім того подібна будова стане оригінальним архітектурним елементом, який прикрасить фасад.
Дякуючи тому, що сходи будуть збудовані з зовнішнього боку будівлі, вдасться ізолювати рівні будівлі один від одного, що забезпечить їх пожежну безпеку. Крім того, подібна архітектурна компоновка є доречною при перепаді рельєфу на ділянці або якщо в будинку живе велика сім’я (3).
За своїм зовнішнім виглядом такі елементи нічим не відрізняються від внутрішніх сходів, але до вуличних конструкцій вимоги набагато серйозніші.
Вимоги до зовнішніх сходів
Розташовані на відкритому повітрі сходи мають бути більш міцнішими, оскільки вони постійно потерпають від впливу атмосферних опадів, вітрового навантаження та інших негативних факторів навколишнього середовища. Це може швидко призвести до втрати стійкості та руйнуванню конструкції. Тому тут слід ретельніше підходити до обрання матеріалів, враховувати вагу конструкції, тип ґрунту під нею, можливе осідання будівлі, якщо вона була зведена не так давно.
Треба пам’ятати й про безпеку, адже пересуватися по сходах прийдеться в різну пору доби та в різні пори року. Відповідно, сходи мають бути добре освітлені, мати огорожі та зручні не слизькі щаблі.
Форми та розміри
Зовнішні сходи можуть бути будь-якої форми, але найчастіше їх роблять дво- або тримаршовими з майданчиком. Марші можуть бути розташовані паралельно або перпендикулярно один до одного (1). Але при невеликих розмірах простору біля будинку є сенс монтувати сходи гвинтового типу, при тому вони виглядають просто чудово (2).
Конструктивні особливості
Сходи мають відповідати нормам безпеки, тобто мати кут нахилу не більше 45°, інакше ходити по них буде складно.
Оптимальна ширина сходів – не менше 80 см, висота огорожі – не менше 90 см. Ширина та висота щаблів має бути однаковою та зручною для ходіння. Місце, куди ставиться нога на сходинці, зветься проступом. Його глибина – 35 см, щоб була змога ставити всю ступню повністю. Рекомендована висота щаблів – 15-18 см. Щоб не втратити стійкість огорожа конструкції крім вертикальних стояків повинна мати й горизонтальні кріплення.
Тримаршові металеві сходи. Металеві сходи на косоурах (підсходнях).
Бильця на сходах краще робити з деревини або ВФХ. Бажано, щоб вони були округлої форми.