Конструкція стін підтверджується розрахунками та задається в проекті, порушувати її не рекомендується. Зміни можуть потягнути за собою і невідповідність у прилеглих конструкціях, наприклад, при збільшення віконного прорізу.
Теплоізоляційні властивості стіни власного будинку вказуються у нормативах, які економічно обґрунтовані. Зниження опору теплопередаванню має компенсуватися іншими заходами по теплозбереженню. Для України опір теплопередаванню закладений у нормативах на рівні 2,8 м2•К/Вт.
Стіни можуть складатися з одного шару, який одночасно буде і несучім й теплозберігаючим – це одношарові стіни.
Але бувають і багатошарові конструкції стін. У двошарових присутні несучий та утеплювальний шари. А в тришаровій конструкції присутній й облицювальний шар, який сам спирається на фундамент (цегляна кладка).
Зазвичай тинькування та навісні панелі не враховують як окремий шар, оскільки вони навішуються на несучу основу, яка в свою чергу спирається на фундамент.
Оздоблювальні матеріали виконують декілька функцій – відбивають сонячне проміння, не даючи сонцю перегрівати тинькування та утеплювач; створюють вентиляційний зазор під панелями для ефективного провітрювання утеплювача; захищають від опадів; запобігають підвищеній повітропроникності, що важливо, коли габаритні блоки кладуть без заповнення вертикального шва. В цьому випадку рух повітря стримується щільними шарами тинькування зсередини та зовні. Крім того, збільшуються теплоізоляційні властивості стіни.
Для збільшення міцності використовується ряд матеріалів, з яких газобетон має міцність на стиснення 4 – 6 Мпа, поризована кераміка 8 – 10 Мпа, керамічна порожниста цегла – 7,5 – 15 Мпа, силікатна суцільна цегла – 7,5 – 15 МПа. Зазвичай у приватному будівництві використовують матеріали з міцністю на стиснення до 10 Мпа, а використання більш щільних та міцних матеріалів є економічно не вигідним по вартості матеріалу та теплозбреженню.
Щоб стіна була теплою, треба правильно обрати товщину. Одношарова стіна буде мати потрібний опір теплопередаванню, якщо вона збудована з теплих матеріалів – поризованої кераміки або чарункуватого бетону. Щоб наблизитися до потрібного значення у 2,8 м2•К/Вт товщина кладки поризованої кераміки має досягати десь 45 см, а газобетону – 40 см. При цьому сама кладка має робитися на теплозберігаючому розчині або на тонкому шарі клею.
Для двохшарової стіни, несучій шар якої зроблений з холодних матеріалів, потрібен ефективний утеплювач (пінополістиро, мінеральна вата), до 9-10 см завтовшки.
Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду
По міцності товщина стіни возначається проектним розрахунком, але є й підтверджені практикою усереднені значення для багатошарових конструкцій.
Для цегляного несучого шару зазвичай передбачають кладку у півтори цегли для одно- двоповерхових будинків (до 38 см). З урахуванням 10см утеплювача та оздоблювального матеріалу загальна товщина – від 50 см.
З бетонних блоків для одноповерхових будівель – 24 см, а для двоповерхових – 30 см. З газобетону – 30 см для одного поверху та 36 см для двох поверхів. Шар утеплення тут біля 5см, плюс оздоблення, вентиляційний зазор, тинькування, виходить – 48 см.
У тришаровій стіні третій шар зазвичай виконують з оздоблювальної цегли. Економний варіант – 6 см, звичайний – 12 см.
Відповідно, найширшою тришаровою стіною буде 38 см з цегли плюс 10 (8) см мінеральної вати, 3 см вентиляційного зазору та 12 см личкування, тобто – на фундамент буде спиратися 63 см. Можна, правда зробити, щоб личкування трішки звисало.
Є типові конструкції стін приватного будинку. Наприклад – 20 см бетонного блоку, 12 см пінопласту та 3 см тиньку, тоді загальний опір теплопередаванню перевищить 3,2 м2•К/Вт.
Для одношарової стіни можна обрати 44 см поризованої кераміки на теплозберігаючому розчині в горизонтальних швах та з порожніми вертикальними швами, 4 см загальної товщини тинькування. Тоді опір теплопередаванню досягне 2,8 м2•К/Вт.
Вартість стін порівняно з вартістю всього будинку зовсім не є вирішальною, менше 10%. Тому економити на стінах нема сенсу.
Одношарові стіни дешевші, простіші у монтажі, надійніші по конструкції (нема небезпеки намокання у точці роси), тут краща тривкість по сатеріалах, бо немає утеплювачів, що швидко руйнуються. Двошарова з важкими матеріалами – забезпечує внутрішню теплоємність та комфорт, більшу надійність та тривкість у сенсі посування фундаменту та крихкості матеріалу. Двошарову з легким несучим шаром використовують в холодному суворому кліматі.