Час залишає свій слід на всьому, в тому числі і на столярних виробах, які використовуються вдома. Проминаються молдинги, тьмяніють підвіконні дошки, оздоблення дверей стирається та на ньому з’являються подряпини.
Все це можна відновити власноруч, але починати експериментальні реставраційні роботи краще з малопомітних місць, а не з лицьового боку дверей.
Ретельне очищення
Перши крок у відновленні покриття виробу з деревини – видалення жиру та бруду, тобто одержання чистої поверхні. Протріть столярний витвір засобом для очищення, якщо треба, то і розчинником. Використайте трішки очисника лише для зволоження поверхні.
Далі поверхню протирають губкою з очисним розчином, промивають губкою, але вже змоченою у чистій воді та витирають сухою ганчіркою.
Спиртом-денатуратом можна видалити плями морилки (1). Спирт не псує більшість видів оздоблювальних покриттів, але розчиняє шелак. Якщо якийсь фрагмент оздоблювального покриття і зникне – не треба тривожитись, його можна відновити.
Стару фарбу роблять м’якішою за допомогою спирту. Цикля з твердим лезом видаляє старе покриття швидше за шкурку. 1 – ганчірка з денатуратом, 2 – дошка підвікння, вкрита морилкою, 3 – цикля
Сильно пошкоджені ділянки
Підвіконні дошки та місця, на які інтенсивно впливає сонячне світло та волога, мабуть прийдеться оздоблювати знову. В таких місцях, де дерево втратило колір та покриття зносилося, можна досягнути непоганих результатів, якщо поверхню відциклювати та обробити шкуркою до голої деревини. (2 та 4)
Вишкрібати щіткою не треба, щавелева кислота має увібратися. Коли відбілене дерево висохне, його зачищають шкуркою зернистістю «120», потім «180». Видаліть пил пилососом. 1 розчин щавелевої кислоти, 2 – морилки на водяній основі, 3 – шкурка «120», 4 – цикльована та вибілена дошка.
Якщо деревина була вкрита темними морилками на водяній основі, які не видаляються циклюванням та шкуркою, їх можна видалити щавлевою кислотою (3), або перекисом водню з нашатирним спиртом.
При використанні щавлевої кислоти процес відбілювання протікає швидше, але вона потребує дуже обережного відношення, а також наступної нейтралізації поверхні 2% розчином бури.
Отвори замазуємо шпаклівкою
Щоб нове покриття міцно трималося, спочатку поверхню слід трішки «загрубити» (5). Це можна зробити оздоблювальними подушками, які відстежують профіль та шліфують м’якіше за шкурку.
Отвори від цвяхів або шурупів шпаклюють, удавлюючи шпаклівку глибоко в отвір та розтираючи кінчиком пальця (6). Зайву шпаклівку видаляють чистою ганчіркою.
1 – абразивна подушка, 2 – підвіконня, 3 – м’яка шпаклівка (щоб барви збіглися змішують різні кольори)
Маскування забоїн та подряпин
Щоб підфарбувати маленькі подряпини та дефекти, просто протирають поверхню деревини ганчіркою з морилкою. Покращання буде помітно одразу (7).Зайву морилку акуратно видаляють чистою ганчіркою та залишають сушитися на ніч до нанесення оздоблювального покриття.
Подряпини, сколи та потерте оздоблення маскують свіжою морилкою. Блиск відновлюють свіжим шаром поліуретану. Від тампону патьоків менше ніж від пензля. 1 – подряпана зона, 2 – тампон з морилкою, 3 – відповідна за кольором морилка, 4 – зона, ще не вкрита морилкою, 5 – покриття поліуретаном
Відновлення оздоблювального покриття
Нанесення свіжого шару оздоблення є останньою операцією. Для цього найкращим є суміш на основі поліуретану, який наноситься швидко та легко – просто його втирають м’якою ганчіркою та дають висохнути. Якщо є бажання покращати захист деревини – через дві-три години наносять наступний шар, тощо. Одному шару лаку відповідає декілька шарів поліуретану, але з ним легше отримати гладку поверхню без патьоків.
З бавовняної ганчірки складають подушку, змочують у поліуретановій суміші та наносять на поверхню довгими проходами у напрямі волокон деревини, як при роботі пензлем (8).
Для дошок підвіконня або інших поверхонь, на які падає сонячне світло, слід обрати лак, який добре витримує ультрафіолетове випромінювання.