Які потрібні дюбелі

By: Євген

dyubel_0

Щоб закріпити дюбелем якусь будівельну деталь треба лише просвердлити отвір відповідного діаметру, вставити туди дюбель, після чого вкрутити в нього шуруп або забити цвях, які розклинять дюбель та утворять міцне з’єднання.

Єдине питання – чи не зруйнується це кріплення?

Комплектів таких з’єднань у продажу досить багато. В кожному комплекті дюбеля – муфта, яку вставляють у отвір та шуруп або цвях, що розклинюють дюбель.

Дерев’яні дюбелі колись були розповсюджені, але зараз вони використовуються рідко, хіба хтось сам зробить чоп, коли під рукою немає фірмового дюбелю.

Металеві дюбелі призначені для середнього та великого навантаження. Гладкий цвях розклинює металеву втулку при нанесенні ударів, але таким же чином на неї може діяти саморіз або болт. В цьому випадку створюється дуже велике зусилля розпору. В ламких матеріалах подібну конструкцію краще не використовувати. Зазвичай дюбель з металу не є таким, що знімається, бо він зминається.

dyubel_1

Найбільш розповсюдженими є дюбелі з пластику (нейлону, поліпропілену, поліетилену, поліаміду).

Кожен пластиковий дюбель складається з розпірної частини, яка розклинюється від дії цвяха або шурупа, нерозпірної (начальної) частини, яка розширюється мало, манжети – широкої крайки, яка не дозволяє дюбелю заходити далі краю отвору. Її може і не бути, зате присутні ребра, шипи, захвати, які збільшують зусилля розпору в окремих зонах та забезпечують більш щільний контакт з матеріалом.

Універсальний нейлоновий дюбель UX можна використовувати у щільних, у пустотілих, а також у плитних матеріалах. Принцип дії – зав’язування вузлом та розпір.

dyubel_2

Кріплення здійснюється шурупом, для вірного закручування якого передбачені внутрішні насічки. Стопорні елементи та шипи запобігають прокручуванню. Цей різновид дюбелю (UX) широко розповсюджений у побути та використовується для невеликих навантажень, включаючи і пористі матеріали.

dyubel_3

Розпірний дюбель SX зроблений з пластику та забезпечує розпір у чотири боки – це оптимальний розподіл тиску для всіх матеріалів. Нерозпірна частина цих дюбелів зазвичай досить міцна та не дає розпору, що запобігає руйнуванню поверхні, наприклад, кахельної плитки або тиньку на стінах. Є й манжета, що не дає йому провалитися. В щільних матеріалах забезпечує середнє навантаження, тому може використовуватися для навісних шаф та сантехніки. Зовні можна використовувати для билець та навісів.

dyubel_4

Розпірний дюбель S – це простий матеріал, що дає розпір у два боки. Манжета відсутня, що дає можливість встановлення дюбелю в глибині матеріалу, якщо, наприклад, треба знайти надійну основу під товстим шаром тиньку.

Особливість використання – регулювання напряму розпору шляхом обертання дюбелю. Біля краю матеріалу бажано спрямовувати зусилля розпирання паралельно грані, інакше можливо руйнування. Це кріплення витримує значні зусилля, може використовуватися для шаф, антресолей, полиць, карнизів.

Дюбель M-S, це майже дюбель S, що розпирається в два боки, лише з можливістю вкручування болтів з метричною наріззю. Він також може встановлюватись в глибині матеріалу, у найбільш міцних шарах, де за допомогою метричного болта або шпильки можливе досягнення максимальних зусиль розпору.

Нейлоновий дюбель М виконується з мосяжевим конусом. Зроблений конкретно під метричну нарізь, щоб створювати розпір закручуванням болта. Це досить потужні конструкції, розраховані на значні зусилля. Їх використовують у щільних та міцних матеріалах – бетоні, камінні. Може значно розширятися, тобто нівелювати податливість матеріалу та хиби монтажу.

Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду

Мосяжевий MS – це розпорний металевий дюбель у якого при закручуванні болта носова частина зминається. Використовують у твердих матеріалах, передусім – у бетоні. Тут вже можна вішати бойлери.

Дюбель FMD з металевими зубцями у розпірній частині створений під саморізи по дереву замість болтів – для здешевлення кріплення. Використовується, якщо таких дюбелів треба дуже багато, наприклад, для підвіски труб на бетоні.

Дюбелі для газобетону GB, це пластикові пристрої для пористих матеріалів. Вони мають спіральні ребра для оптимального перерозподілу тиску та витримують велике навантаження. Виконані під шурупи по дереву. Використовуються в пористих бетонах з межею міцності на стиснення 2 – 4 Н/мм2. При використанні зовні слід використовувати шурупи з неіржавки А4.

Турбодюбель FTP K (FTP M) для газобетона – нейлоновий. Його можна використовувати для шурупів та болтів з метричною наріззю.

dyubel_5

За рахунок зовнішньої самонарізної нарізі можлива безрозпірна анкеровка в точних отворах пористих матеріалів.

Мосяжевий дюбель з витими ребрами РА4 для деревних плит, для них потрібен короткий та товстий дюбель. Розпирається в два боки, у виробі потрібна орієнтація. Розпирається метричним болтом.

dyubel_6

Дюбелі з пластику ТВ та ТВВ використовуються при значних перемінних нвантаженнях та вібраціях. Ними прикріпляють дерев’янні сходинки, вони не риплять,бильця до тонкого металевого профілю (короткий ТВ) або в міцну щільну конструкцію (довгий ТВВ).