У господарстві дриль – один з найбільш потрібних інструментів. Без нього неможливо виконати більшість навіть елементарних робіт.
Сучасний електричний дриль призначений в першу чергу для свердлення – найбільш розповсюдженого виду столярських робіт. Інтелектуальна електроніка, декілька режимів роботи, дуже зручні ергономічні рішення роблять сам інструмент достатньо продуктивним та універсальним, а роботу з ним – приємною та необтяжливою. Використання ж додаткового оснащення перетворює дриль в інструмент, за допомогою якого можна виконувати роботи в дуже широких функціональних межах.
Дрилі розділяють на побутові та професійні. Для безперервної експлуатації обирають потужний інструмент, здатний витримувати великі навантаження та працювати без перерви довгий термін – 6-8 годин щоденно.
Побутові варіанти зазвичай мають потужність 350-800 Вт та розраховані на роботу не більш трьох-чотирьох годин на добу по схемі 1/1, тобто, після 15-20 хвилин використання слід робити перерву на такий же час.
Існують два типи патронів для дрилю – ключовий (01) та швидкозатискний (02). В першому варіанті свердло закріпляють особливим ключем – це надійне кріплення і воно недарма використовується переважно на потужних дрилях. В них зручно закріпляти свердло однією рукою, а при варіанті 02 – потрібні дві руки, що є незручним.
. . . . . . .
1 – вимикач з регулятором обертів, 2 – реверс, 3 – електромотор, 4 – крильчатка для охолодження, 5 – перемикач режимів, 6 – редуктор, 7 – патрон
Кожний тип свердел розрахований на обробку якогось визначеного матеріалу. Свердла по дереву, каменю, металу, пластику – різні. Є й такі свердла, які розраховані для свердлення різних матеріалів. Наприклад, свердла з швидкорізальної сталі можна використовувати при роботі з деревом, пластиком, металом. Але для свердлення отворів під дюбелі к бетонній або камінній стіні треба вже стійкіші свердла з твердостопної сталі. Великі отвори у дерев’яних деталях свердлять корончатими свердлами, у яких змінюється кільцева робоча частина. Для точного свердлення отворів у деревині використовують свердла з центром, що задає напрям. Якщо гвинтові або спіральні свердла по дереву не мають потрібного діаметру, користуються простими або розсувними свердлами, або свердлами Форстнера. Для глибокого свердлення використовують шнекові свердла.
. . . . .
1. Балеринка з трьома різцями – кругове регульоване свердло для свердлення великих отворів у кахельної плитки
2. Кільцева пила
3. Набір свердел по металу
4. Набір спіральних свердел по дереву
5. Набір універсальних свердел з швидкорізальної сталі
6. Пласкофрезерні пір’яні свердла для деревини, гіпсокартону та пластику
7. Набір простих свердел для дерева
Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду
Практика показує, що в домашніх умовах дриль мало коли працює більше тридцяти хвилин на рік, оптимальна потужність для подібної машини – 500-800 Вт. Купівля більш дорогого інструменту виправдана лише при значно більшому об’ємі робіт.
У комплекті більшості сучасних побутових моделей є додаткова знімна рукоятка, щоб надійно втримувати інструмент при виконанні важких робіт, наприклад, свердлень отворів у бетонній стіні. На ній нерідко встановлюють упор, що обмежує глибину свердлення отвору до потрібної. Для покращання огляду робочої зони багато моделей обладнані яскравим світлодіодним підсвічуванням. Регулятор обертів є важливим при свердленні отворів в різних матеріалах, але він у пригоді й при використанні дрилю у якості шуруповерту. Дякуючи функції реверсу гвинти можна як закручувати, так і закручувати.