Лазерний рівень: робота та вибір

By: Євген

riven00

Такий поважний вимірювальний інструмент, як якісний будівельний лазерний рівень є основою якісного ремонту та будівництва. Його головне завдання – проєціювання прямої вертикальної або горизонтальної лінії. В залежності від призначення, такі рівні можуть бути з функцією самовирівнювання, або без неї, відповідно і вартість їх різна. Є моделі, які в стані «малювати» лише одну лінію, але є й такі, які проеціюють дві й більше ліній.

Принцип дії маятникового рівня

Цей принцип повторює принцип дії мотузкового виска. Маятник підвішений на шарнірній основі, в якій використовуються маленькі підшипники, на них маятник вільно гойдається. Шарнірний механізм знаходиться у верхній частині корпусу лазерного рівня. Коли прилад стоїть під нахилом, маятник однаково приймає вертикальне положення.

При сильному поштовху маятник може довго повертатись до рівноваги, але ця проблема вирішена за допомогою магнітів. Магнітне поле гасить надмірні коливання маятника. В сучасних моделях встановлення компенсатора у вихідне положення становить дві-три секунди.

Така конструкція має деякі мінуси: маятниковий рівень боїться сильних поштовхів та вібрацій – після них він може «збитися». Точність пристрою складає 0,1 мм на метр, більшої точності не дозволяє досягнути конструкція.

_riven1

Найбільш розповсюдженими та популярними є лазерні рівні з функцією самовирівнювання. Такий рівень легко замінить стародавній висок при монтажі конструкцій або наклеюванні шпалер, допоможе визначити перепади висот у приміщенні замість водяного рівня, полегшить монтаж натяжних стель та наливної підлоги, прискорить процес встановлення маяків для тинькування.

Використання

При обранні цього приладу слід визначитися з переліком робіт, для яких він знадобиться, чи часто він буде використовуватися, та оцінити свій бюджет.

Якщо лише декілька разів на рік знадобиться самостійно встановити побутові прилади, шафи та інші меблі, повісити полички або картини, то досить буде звичайного ватерпасу або звичайного лазерного рівня без функції самовирівнювання та з можливістю проєціювання лише одної лінії. Сила лазерного променю в таких приладах дуже мала, що виключає можливість його використання на вулиці або при природному освітленні.

Якщо треба одержати дві перпендикулярні прямі для перевірки правильності прямих кутів в одній площині, монтажу плитки, деяких столярних робіт – краще придбати лазерний рівень з двома проєціювальними лініями.

Деякі моделі лазерних рівнів

_riven5
  1. Рівень лазерний Bosch PCL10, дальність – до 10 метрів, приблизно 1000-2500 грн.
  2. Рівень лазерний Dexell NL360, дальність – до 20 метрів, приблизно 3800 грн.
  3. Рівень лазерний Condtrol Unix360, дальність – до 40 метрів, приблизно 4100 грн.