Компресори: різновиди

By: Євген

kompres0

Компресор в гаражі або на дачі, звичайно, потрібен. Підкачати шини, пофарбувати бите крило, задіяти пневматичний інструмент, продути деталі, без компресора це складно, або неможливо. Є для компресора робота і на ділянці – обробляти дерев’яні фрагменти різними захисними рідинами, фарбувати паркан…

kompres1

Для побутових потреб зазвичай використовують поршневі компресори, в яких поршень нагнітає повітря у накопичувальну місткість – ресивер. Поршневі компресори бувають з системою змащування або без неї (мастильні та сухі – безмастильні).

Безмастильні компресори

Ці машини не потребують змащування, так, що на їх експлуатації можна заощадити. Не треба купляти масло та масляні фільтри-абсорбери. Такого типу агрегати важать менше, вони компактніші, тож пересувати їх легше.

Але, внаслідок сухого тертя, безмастильні компресори швидше псуються, тому їх ресурс не перевищує тисячі годин. Використовуючи подібні агрегати, треба пам’ятати, що час безперервної роботи у них обмежений 15-20 хвилинами на кожну годину, інакше починається перегрівання.

За рідкими винятками агрегати, які не потребують оливи не мають надто великої продуктивності (до 330 л/хв.), тим не менш, вони добре себе проявляють для епізодичних операцій. З їх допомогою можна продути жиклери, накачати шини або пофарбувати хвіртку. Це, наприклад, такі марки, як Fubag OL 195/6 CM 1.5 або PRORAB 2224 OL.

kompres2

Fubag OL 195/6 CM 1.5, поршневий, безмастильний, 180 л/хв., 1,1 кВт, 8 атм/6 л.

PRORAB 2224 OL , поршневий, безмастильний, 192 л/хв., 1,5 кВт, 8 атм/24 л.

Безмастильні компресори, наприклад, італійської фірми GENTILIN мають свої конструктивні особливості, які дозволяють досягати ресурсу у 8000 годин, а продуктивність можна порівняти з найкращими моделями мастильних поршневих компресорів. Правда, вони забагато коштують.

Мастильні компресори

Такі компресори, що використовують змінну оливу, вважаються більш надійними. Їхній ресурс – до 6000 годин. Такий компресор витримує до 30-45 хвилин безперервної роботи без перегрівання – це дуже важливо. Продуктивність побутового мастильного компресора досягає 514 л/хв., а тиск – до 11 атм.

Але використання такого типу компресорів тягне зо собою додаткові витрати, оскільки разом зі стиснутим повітрям уходить й недешева олива. Для деяких типів робіт, наприклад, для фарбування треба використовувати спеціальний оливний фільтр. Треба весь час пильнувати за рівнем оливи, без якої агрегат швидко виходить з ладу.

kompres3

Patriot 24/240, поршневий, мастильний, 240 л/хв., 1,5 кВт, 8 атм/24 л.

Sturm AC 93166, поршневий, мастильний, 336 л/хв., 1,6 кВт, 8 атм/50 л.