Хоча людство винайшло лопату приблизно у ті ж часи, що й колесо, інженери й досі продовжують удосконалювати цей важливий інструмент. Для всіх різновиді будівельних та земляних робіт фахівці розробили свої лопати.
Різновиди лопат
1.Штихова
Найбільш розповсюджений інструмент для робіт з ґрунтовими масивами. Має пласке металеве полотно (штих), який закріплений на дерев’яному, а останнім часом і на пластиковому держаку. Характерною ознакою є верхні відігнуті краї-рискалі або ж заступи. Нижня частина штиху, зазвичай, гостро заточена. Інструмент широко використовують для розпушення ґрунту, наприклад, при підготовці грядок до сівби, а також для викопування різноманітних траншей та ям.
2.Совкова лопата
Призначення – вантаження/розвантаження різних сипких матеріалів – піску, компосту, вугілля, цементу. Можна також згрібати землю або сміття. Характерна широким полотном, інколи увігнутим, має бічні борти, хоча може бути і без них, а ось заступів-рискалів не має. Робоча частина закріплена на держаку під кутом 118-126 градусів.
Є два види: широка прямокутна для снігу та трикутна увігнута («Маруся») – для вугілля.
3.Комбінована лопата
Це інструмент, у якому поєднані властивості штихової та совкової лопати. Робоча частина може знаходитись під кутом до держаку, мати заступи та бути увігнутим.
Штихова лопата з перфорацією
Призначення та особливості
Ця лопата добре підходить для збирання картоплі, моркви, буряка, ріпи – інших овочевих культур.
Полотно має чотири подовжніх пази. Завдяки цій особливості ґрунт просівається крізь штих та на ньому залишаються лише бульби. Вона дуже легка, від цього руки та спина почувають себе краще. Недолік – невеликий запас міцності, внаслідок чого лопатою не можна користуватися для оброблення цілини та важкого кам’янистого ґрунту.
Матеріали
Щоб виготовити штих використовують неіржавку сталь два міліметри завтовшки. Інструмент може бути в комплекті з дерев’яним, пластиковим або металевим держаком, який фіксується за допомогою спеціального кріплення
Трикутна лопата RUWI
Призначення та особливості
Лопата розроблена німецькими спеціалістами для обробки цілини та твердого ґрунту. Конічна форма та широкий заступ дають можливість не прикладаючи надмірних зусиль зорати навіть неподатливий ґрунт. Металева основа рукояті витримує до трьохсот кілограмів навантаження.
Матеріали
Полотно виконане з конструкційної неіржавки сталі. Держак – з твердої деревини ясеню.
«Зубаста» американка
Призначення та особливості
Лопатою копають ґрунт будь-якого типу. На полотні виконані гострі зуби, які допоможуть упоратися з дереном та твердим глинистим ґрунтом. Виробляється американською компанією Seymour Tools.
Матеріали
Полотно з високовуглецевої полірованої сталі. Держак – з надміцного скловолокна.
Траншейна голландка
Призначення та особливості
Використовується для риття траншей та створення системи дренажу або зрошування на ділянці. Полотно довге та зігнуте, ним зручно рити яму для водопроводу. Лопату можна пристосувати для пересадження квітів та кущів. Довжина держаку – 600 мм. Виробник – голландська компанія De Vit.
Матеріали
Полотно зроблено з інструментальної кованої сталі. Держак – з міцного довговолокнистого ясеню.