Крановий візок

By: Євген

Візок з вантажопідйомним пристроєм – краном має раму, створену з двох труб (1, 2), які з’єднуються між собою різьбовою парою болт-гайка, два прогумованих колеса, встановлені на кронштейнах з листового металу, та під пружинений упор (3). Має бути і стріла (4), як у справжнього крана, яка прикріпляється до вертикальних урізків труб рами за допомогою болтів та гайок, як показано на малюнку. На стрілі закріплений кронштейн з роликом (5). На кінці стріли закріпляють канат, що проходить крізь рухомий блок «в» з вантажним гачком та через ролик (5) до ручки візка (труба 2). На гачок навішують канат, який являє собою у найпростішому випадку дві петлі з тросу чи міцної линви.

kran_vizok1

Крановий візок: а – загальний вид, б – кріплення упору, що підводиться, в – кріплення стріли до рами.

kran_vizok2

1. Жорсткий захват для кранового візку 2. Зважування за допомогою кранового візку, захвату та безміну.

Таким чином, механізм підйому являє собою найпростішу конструкцію поліспасту. Щоб ще зменшити зусилля на канаті можна використати будь-який з відомих поліспастів з набором роликів. Поліспаст та захват з гнучкими стропами використовують при навантажуванні лантухів, ящиків, діжок та інших розповсюджених виглядів вантажів на транспортні засоби.

Встановивши обмежувачі, у вигляді, наприклад, двох болтів, на стрілі, можна оснастити візок жорстким захватом з труб, як вказана на малюнку. Захват прикріпляють, використовуючи кільця на його верхній трубі та працюють з ним при підйомі на візок вантажі, які треба переміщувати по ділянці. Вантажі мають бути попередньо встановлені на підставки чи бруски. При підніманні ручки візку стріла разом з захватом опускається додолу, після чого рухаючи візок вперед вили захвату заводять під вантаж та, повертаючи ручку вниз, підіймають його.

Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду

Конструкція візка дозволяє здійснювати й зважування вантажу за допомогою безміна. Для цього обойму 1 безміна надягають на стрілу візка між обмежувачами. До вантажопідйомної призми 2 прикріпляють продовжене вухо 3, за яке й чіпляють захват візка-підйомника. Вздовж довгого плеча коромисла пересувають гирю, врівноважуючи вантаж, піднятий в захваті. Ненавантажений безмін знаходиться в рівновазі дякуючи противазі 4. Плече, на якому підвішений вантаж та вага пересувної гирі завжди залишаються постійними. Рівне нарощення навантаження відповідає рівному збільшенню плеча пересувної гирі, тому шкала безміна рівномірна, а вибір ваги гирі залежить від довжини коромисла (хода гирі) та відстані між призмами. При зважування до вантажу наближаються візком-підйомником з захватом, що підвішений до безміну, підіймають ручку візка та заводять захват під вантаж. Ручку опускають – вантаж залишається піднятим у захваті. Гирю пересувають вліво або вправо, доки стрілка, жорстко закріплена до коромисла, не займе чітко вертикального положення.

Легкі об’ємні вантажі для яких не потрібен підйомний пристрій, пересувають візком із знятою стрілою. В залежності від різновиду вантажу, що перевозиться, до рами болтами прикріпляється дерев’яний настил або металевий лист.