Ламельний фрезер: додаткові можливості

By: Євген

frezlam000

Один з спеціалізованих професійних інструментів незаслужено позбавлений уваги домашніх майстрів. Це – ламельний фрезер. Багато хто вважає, що він призначений лише для створення пазів в дерев’яних деталях, для з’єднання їх за допомогою готових овальних плішок – ламелей (платівок, бісквітів).

Це пряме призначення цього фрезеру. Ламелі та пази змащують клеєм і в результаті складається річ з досить міцним з’єднувальним елементом. Спосіб кріплення ламелей та кут взаємного розташування може бути будь-яким, тому така технологія стала дуже розповсюдженою при виробництві меблів.

frezlam0

Але потенціал цього інструменту набагато більш універсальний. Наприклад, ним можна формувати рівномірні зазори між дерев’яним обшиттям стін та стелі, дякуючи чому не треба перейматись надточним розкриєм дошок або панелей, що монтуються. Можна вибирати пази для складання дошок на рейку або навіть вирізати своєрідні візерунки на лиштві.

. . . . . . . . .

Наприклад, треба вибрати чверть в брусках 50х50 мм (фото 1). Тут є багато способів – електрогембель, фрезерна машинка, ручна дискова пилка. А можна обрати для цієї операції ламельний фрезер. Він дуже легко налаштовується, на відміну від інших інструментів. Крім того, відрізана четвертина, яка буде мати приблизний розмір перерізу 22х22 мм, десь у господарстві ще й згодиться, а гембель або ручний фрезер лишає по собі лише тирсу.

frezlam1

Працювати з ламельним фрезером безпечніше, ніж з дисковою пилою, але чистота різання набагато вища.

. . . . . . . . .

Або такий варіант – вам до лазні можуть знадобитися дошки на підлогу, але витрачати гроші на дорогі шпунтовані дошки, а потім обрізати у них ребра для настилу з невеликими зазорами зовсім не хочеться, та це і нерозумно. Краще вже обробити обрізну дошку 50 мм. Зважаючи на властиві їй дефекти з неї практично завжди можна одержати стругану сороківку.

frezlam2

Спочатку одну площину дошки слід обробити гембелем, для того, щоб прибрати поздовжні нерівності, тобто прибрати з заготовки форму пропелера. Коли мають оброблену площину дошки – стругають одне з ребр перпендикулярно обробленій поверхні. Від цього ребра розмічають протилежне, та стругають паралельно (фото 3). Це досить прості операції для будь-якої людини, яка хоч трішки мала справу з електроінструментом. А ось простругати площину, що залишилась – це вже важке завдання, навіть якщо надретельно розмітити обидва ребра. Але тут набагато важливіше, щоб дошки були однакової товщини, ніж ширини. Тут стане у пригоді ламельний фрезер.

Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками

Паралельний упор інструменту виставляють по шкалі, що є на інструменті, на потрібну товщину дошки та починають фрезерувати по периметру, пильнуючи упором оброблену поверхню (фото 4). В результаті по периметру дошки залишається чіткий рівний поясок (фото 5), врівень з яким і слід електрогембелем вивести центральну частину поверхні. Це досить проста задача, і добре, що можна обійтись без рейсмуса.

frezlam00