Нарізання шипів циркулярною пилкою

By: Євген

cirship_0

Щоб скласти міцний ящик з фанери краще за все використовувати клейове з’єднання на шипах. Для нарізання шипів потрібні спеціальні інструменти, яких у домашнього майстра може й не бути. Але для цього можна пристосувати циркулярну пилку.

cirship_1

Але в цьому випадку для циркулярки прийдеться зробити спеціальне пристосування. Пази будуть робитися набором дисків, а точність пересування забезпечить шпилька з фіксованим кроком нарізі.

Основа

 1. У якості основи пристосування для нарізання шипів можна використати старі речі, наприклад, саморобний упор для пилки.

 2. cirship01
 3. З боків встановлюють вертикальні стояки з модрини, які для жорсткості підсилюють бічними накладками. В стояки перед тим запресовують підшипники під повідну шпильку. Використовують шпильку М14х1,75.

 4. cirship02
 5. Переміщення по шпильці відбувається з використанням дерев’яного блоку, з довгою гайкою всередині. Використання низької гайки може призвести під час пересування до перекосу блоку.

 6. cirship03

  Опорна дошка

  Заготівки ящиків прикріпляють до опорної дошки. Щоб вона довше працювала не зминаючись від струбцин, її виготовляють з модрини, а дошку вирівнюють на рейсмусі. Опорну дошку краще зробити з двох частин.

 7. Нижчу – вужчу та коротшу деталь опорної дошки прикріпляють жорстко до упору основи пристосування, а верхня залишається рухомою. Вона пересувається дерев’яним блоком з гайкою та шпилькою по пазу, розташованому в нижній деталі опорної дошки.

 8. cirship04
 9. В нижній частині встановлюють змінну накладку з MDF проти відколів. На рухомій частині опорної дошки встановлюють бічний упор, але тут треба чітко витримати перпендикулярність не лише до дошки, а й до плити основи. Далі на край основи прикріпляють брусок як додаткове кріплення та роблять розріз основи для проходу диску.

 10. cirship05
 11. В передній частині, де виходить диск, для безпеки вклеюють захисний брусок. Збоку від цього бруска залишається місце, куди встановлюють ручки для пересування пристрою для нарізання шипів по полозах стола пилки.

 12. cirship06
 13. Для контролю над положенням диску роблять два укажчики. Перший вказує положення опорної дошки в «нульовій» точці, себто, там де диск щільно торкається своєю поверхнею бічного упору. Другий допомагає рахувати оберти при обертанні шпильки. У якості другого лічильника використовують дерев’яний циліндр, що жорстко закріпляють на шпильку, на якій наносять позначки з кроком у чверть обороту.

 14. cirship07
 15. Щоб зробити роботу більш швидкою, використовують «бутерброд» – два однакових диски та між ними – дистанційна прокладка. Якщо є зайві гроші можна придбати спеціальні набори для встановлення точної ширини пазу, однак можна отримати потрібної товщини прокладку зробивши дюралеву шайбу з товщиною трішки менше необхідної та довести її до потрібних розмірів за допомогою самоклейної алюмінієвої стрічки. Але краще користуватись новими однаковими дисками.

 16. cirship08
 17. Далі треба регулювати пристрій, досягаючи потрібної ширини різання відповідно до обертань шпильки. В результаті можна отримати «бутерброд» з шириною різання 5,25 мм, це відповідає трьом обертам шпильки (1,75х3=5,25). Це дає можливість робити шипи завширшки у 5,25 мм, обертаючи шпильку між різами на шість повних обертів. Якщо треба зробити більш грубі шипи, то кількість обертів слід пропорційно збільшити.

 18. cirship09

Тепер пристрій для нарізання шипів циркулярною пилкою готовий для роботи.