У заглибної помпи є ряд переваг перед поверхневою. Але перед тим, як її придбати, слід визначитися з властивостями свердловини та необхідними характеристиками подавання води.
. . . . . . . .
Головними параметрами свердловини є глибина (відстань від поверхні до дна) та діаметр. Помпа не має наближатися ближче одного метру до донного фільтру, а з часом глибина може й зменшуватися внаслідок замулювання.
Щоб обрати в магазині помпу з правильним діаметром, слід знати діаметр свердловини або обсадної труби. Деякі помпи встановлюють у свердловинах, діаметр яких не менш 150 мм, але є й такі, що уміщуються й у 130 мм.
Ще один параметр – дебет свердловини, але його самостійно важко перевірити наперед. Це кількість води, що поступає у свердловину за годину. Цей параметр може змінюватися впродовж сезону.
Треба знати статичний рівень води, який спостерігається, коли воду не відкачувати. Щоб його заміряти, беруть плетений шнурок, що всотує воду, з вантажем, та визначають його частину, що залишилась сухою після занурення.
Динамічний рівень займає поверхня води, коли зі свердловини чи криниці постійно здійснюється середньодобовий водозабір, на що, в першу чергу впливає дебет свердловини. Цей параметр можна визначити лише після встановлення помпи. Треба мати на увазі, що рівень води у свердловині може зменшитися, тобто, помпу слід ставити глибше, а це впливає на вимоги по напору.
. . . . . . .
Напір помпи має бути таким, щоб при максимальній витраті води забезпечувався тиск, який вважається максимальним у системі водопостачання житла.
Максимальний тиск, що задає реле керування помпи, зазвичай складає три атмосфери. При досягненні цього значення помпа вимикається, та вода віддається споживачам за допомогою гідроакумулятора. Максимальні (пікові) витрати води за годину рекомендують забезпечувати не менш ніж півтора кубометри на годину.
Напір помпи має бути більше ніж глибина динамічного рівня води плюс перевищення гідроакумулятора (споживача) над свердловиною плюс опір трубопроводу (одна атмосфера на кожні сто метрів) плюс максимальний тиск у системі плюс ще одна атмосфера на місцеві гідравлічні опори
Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду
Наприклад глибина свердловини складає тридцять метрів, при чому динамічний рівень – 25 м, статичний 15 м, від будинку свердловина розташована на відстані 50м, по вертикалі між війстям свердловини та гідроакумулятором – 5 метрів. Максимальний тиск в системі – три атмосфери.
Тоді напір помпи має бути не менше – 25+7,5 (довжина труби в свердловині)+5+30+10=77,5м.
До речі, середньодобові витрати води визначають виходячи з того, що одна людина витрачає 200 л води за добу. Родина з чотирьох людей, тобто, витрачає (згідно з нормами) 0,8 куб.м за добу і дебет свердловини не має бути меншим за це значення. Пікові витрати води – набагато більші – 1,5 м.куб за годину. Для поливання потрібно один кубометр на добу, але з великими піковими витратами.
Щоб обрати заглибну помпу для свердловини, першим ділом звертаємо увагу на діаметр – він не можу бути більше діаметру обсадної труби. Наприклад, для обсадної труби у 150 мм обираємо заглибну помпу з діаметром у 120 мм.
Далі дивимось на характеристики. Помпу обирають за графіком залежності тиску від витрат води. Ось зразки графіків.
Може так статися, що помпа, яка забезпечує потрібний напір при максимальних витратах, надто дорога, та споживає забагато електроенергії. Тоді можна вибрати помпу і простіше, адже розрахункові дані беруть по максимуму, що зустрічається не часто. Крім того, продуктивність може обмежуватись реальним дебетом свердловини, тому на пікових навантаженнях треба буде трішки економити, та ще й запровадити й накопичувальний бак літрів десь на п’ятсот.
Не слід купляти вібраційну помпу, яка створює пульсацію тиску та розмиває мул. Треба брати відцентрову помпу з робочими колесами на валу.
Ні в якому разі не беріть дешеві та ненадійні моделі, бо ремонт такого пристрою з урахуванням виймання його зі свердловини коштує дуже дорого.