Оновлення фар

By: Євген

onofar0

Всього за пару років скло фари в автомобілі настільки мутнішає, що не тільки погіршує світло, але й виглядає цей прилад неохайно. Виправити ці дефекти можна буквально за годину.

Справа в тому, що скло фар новітніх автомобілів, це насправді зовсім не скло, а полікарбонат – пластик підвищеної міцності. Тому на старих транспортних засобах, де фари були із справжнього скла, мутний вигляд з’являвся лише через п’ятнадцять-двадцять років. Але і швидкості зараз набагато більші, та коли піщинки, що вітер несе з узбіччя, зіштовхуються з склом фар, виникає ефект «піскоструминної обробки».

Друга причина мутних фар – міцна соляна плівка, що створюється від реагентів, що попадають на гарячу фару. Це щось подібне на накип у чайнику.

onofar1

Наліт від реагентів

І першу і другу проблему можна вирішити за допомогою полірування, личкувння фар.

Таким чином для повернення пропалого блиску фарам наших болідів знадобиться ряд інструментів та матеріалів.

Це – шмерґелева шкурка зернистістю Р800, Р1200 та Р2000; личкувальна паста, наприклад, ГОИ № 1-2, або 3M Rubbing Compound, або для хромованих поверхонь DoctorWax DW 8307; автомобільний малярний скотч; пляшка рідкого мильного розчину або балончик WD-40; уайт-спирит, трішки чистого медичного спирту; прозорий уретановий лак; УШМ або дриль, від мережі або від акумуляторів, обов’язково з регулюванням обертів; насадка для дрилю під полірування для болгарки або дрилю; личкувальний круг: фетр, губка, повстина; паперові серветки або пару ганчірок для витирання.

Попередній етап – підготовка

Треба ретельно відмити фару, після чого малярним скотчем заклеїти біля фари краї фарбованих поверхонь елементів кузова, що знаходяться біля фари – крила, капоту, бамперу, радіаторної решітки чи передньої панелі. Міцний скотч запобігає пошкодженню фарбованих поверхонь від випадкових торкань шмерґелевого паперу під час роботи з фарою. Можна використовувати і два шари скотчу.

Перший етап. Середньозернисте личкування

Для початку водою змочують фару та шкурку зернистістю Р800. Починати личкування слід лише в одному напрямі, горизонтально і ніяк інакше. Полікарбонат є шпаристим матеріалом, та мікро подряпини на поверхні фари продовжуються вглибину структури матеріалу. У тому ж напрямі збирається соляна брудна кірка. Відносно грубий шмерґелевий папір розчиняє ці шпарини, а безперервне зрошення водою дає можливість видалити реагенти, що висохли. Личкувати треба без явного натискання, і води шкодувати не треба вона допомагає контролювати стан поверхні та продовжує термін дії шматка шмерґелевого паперу, що знаходиться у роботі. Личкувати слід до досягнення однорідності поверхні фари.

onofar2

Другий етап. Шмерґелевий папір або шкірка Р1200.

На цьому етапі слід продублювати операцію, про яку писалося вище, але тепер буде більш дрібніша шкірка – Р1200. Знову активно використовується вода та личкування у одному напрямі, який обрали. По закінченні операції (досягненні однорідності), можна помітити різницю з зерном Р800, але ідеальної прозорості ще немає.

Третій етап. Тонке личкування.

На цьому етапі знову повторюються попередні операції у частині одного направлення личкування та рясного змочування. Надтонкий абразив Р2000, або й навіть Р2500 з розмірами зерна у 8,5 – 9,5 та 7,9 – 9,1 мкм доводить поверхню скла вже десь до бажаного стану, коли шорсткість ледь помітна. Результат тим краще, чим довше та ретельніше обробляється поверхня. Після закінчення третього етапу скло має стати прозорим. Воду можна замінити рідиною WD-40.

Цікаве відео: Фігурки з фанери для саду

Четвертий етап. Фінішне личкування.

На цьому етапі наступає черга електроінструменту. Ідеальним інструментом тут є дриль з можливістю регулювання оборотів, хоча ще краще професійна шліфмашинка. Пристосування затискають в патроні та наносять на фару личкувальну пасту. Виставляють середні оберти та починають личкування з легким натисненням круговими рухами. Цей момент дуже важливий, бо використовувати високі оберти дрилю та сильне натиснення. Внаслідок тертя температура у місці обробки підвищується, а це призводить до помутніння та жолоблення, і виправити ці дефекти буде неможливо.

Личкувальної пасти шкодувати не треба. Коли її слідів на склі не залишиться, операцію повторюють. Треба постійно пильнувати за результатами.

Цей етап можна виконати пастою ГОИ №1 або 2. Для цього рекомендують використовують круг з тонкого повсту. Паста ГОИ наноситься не на скло, а на повстяний круг по всій поверхні рівномірно, доки він досягне зеленого кольору. Частота обертання – 600 – 800 обертів на хвилину.

П’ятий етап. Покриття уретановим лаком. Це робиться обережно за допомогою губки.

Рідке покриття досить швидко гусне, тому не можна припускати виникнення патьоків. Якщо все ж так сталося, прийдеться промити оброблену ділянку уайт-спірітом та повторити операцію. Якщо ж все закінчилось вдало, треба дати покриттю висохнути на протязі мінімум години, та не торкатись до нього ще чотири години. Краще дайте поверхні висихати на протязі цілої ночі, тобто годин вісім-десять. Мити машину можна, але лише через добу. Тоді фари будуть блищати краще нових та будуть надійно освітлювати дорогу.

onofar3

Таку роботу можна замовити на багатьох станціях технічного обслуговування, але підраховано, що це обійдеться в 10-50 разів дорожче, ніж робота, зроблена своїми руками.