Побутові перфоратори: різновиди

By: Євген

per0

Потужність

Чим інструмент менше важить, тим зручніше утримувати його в руках, але енергія удару у такого перфоратора не є великою. Наприклад, інструмент масою у два кілограми має енергію удару всього у 1,4 Дж. Максимально допустимий діаметр буру для нього 18 мм.

per1

Тип патрону

Перфоратори мають два основних типи фіксації буру: SDS+ та SDS-max. Всі легкі інструменти комплектуються патроном SDS+, а середні та важкі – патроном SDS-max. У більшості випадків від типу патрона залежить кількість режимів роботи. Так SDS+ може використовуватися також і для свердління. В інструментах з патроном SDS-max така функція зазвичай відсутня.

per2

Функціональність

Перфоратори бувають трьох типів:

ОДНОРЕЖИМНИЙ. Така модель має лише функцію свердління з ударом. У побуті їх зазвичай не використовують, це професійне обладнання вузького призначення.

ДВОРЕЖИМНИЙ. Поєднує функції свердління з ударом, звичайного свердління або лише довбання.

ТРИРЕЖИМНИЙ. Поєднує всі вищезгадані режими.

Кожен режим призначений для визначеного виду робіт, це має значення при обранні інструменту.

Свердління без удару. В цьому режимі перфоратор працює, як звичайний дриль, коли можна свердлити отвори.

Свердління з ударом.Це основний режим перфоратора. Його використовують для роботи з бетоном.

Довбання або удар без обертання. В цьому режимі у якості насадки використовують зубило, долото або пику. Використовують для демонтажу плитки або фрагмента поверхні.

Дуже зручно, коли у перфоратора є функція фіксації долота у заданому режимі, тобто під визначеним кутом. Це дозволяє працювати у важкодоступних місцях.

Розташування мотору

КОНСТРУКТИВНО ПЕРФОРАТОРИ БУВАЮТЬ З ГОРИЗОНТАЛЬНИМ ТА ВЕРТИКАЛЬНИМ РОЗТАШУВАННЯМ МОТОРУ.

Перший варіант зовні подібний до дрилю, має просту конструкцію та невелику вагу. Ним зручніше діяти у горизонтальних площинах: штробити та бурити стіни, демонтувати плитку, свердлити отвори.

per3

Другий варіант має більш високу потужність та великий крутильний момент. Цей інструмент призначений для робіт на вертикальних поверхнях.

Для побутових потреб, зазвичай використовують перфоратори з горизонтальним розташуванням повідної. Його цілком досить, щоб упоратись зі стандартними операціями під час ремонту.

Додаткові функції

У сучасних перфораторів можуть бути й додаткові функції. Деякі з них потрібні лише для професійного використання інструменту, інші будить корисними навіть недосвідченому майстру.

Повільний запуск.

Виключає ривки на початку роботи. Особливо корисна функція для новачків.

Антивібраційна система.

З механізмом, що гасить вібрацію, робота стає комфортнішою, але його монтують лише на потужні перфоратори. Така система зветься активною. Для побутових інструментів використовують пасивний захист. Це просто гумові елементи на корпусі, від яких не має особливого ефекту.

Захисна муфта.

Запобігає від різких ривків при заклинюванні бура.

Реверс.

Швидко міняє направлення обертання робочого елементу на протилежне.

Стопор виключення.

Забезпечує роботу без постійного натискання курка

per4

При частому свердлінні на одна й ту саму глибину зручно скористатися обмежувачем глибини свердління. Це прут з лінійкою та шкалою. (хоча бувають і без шкали).