Ручна фрезерна машина – загальний опис
Ручна фрезерна машина, яку багато хто з умільців називає просто «фрезер», помітно розширює можливості домашнього майстра. Набагато простіше виконувати досить складні столярні операції, маючи такий інструмент.
Фрезерна машина зі штатним комплектом допоміжного оснащення, кінцевих фрез та додаткових пристосувань, включаючи саморобні, дозволить майстру вирізати в дерев’яних заготівках пази та шліци різних розмірів та форм, вирізати складний профіль на ребрах по контуру, зробити фаску, створити фасонні декоративні планки та «намалювати» гравіювання, дуже точно врізати дверні замки та петлі.
Фрезерну машину можна використовувати для роботи з оргсклом, пластиком, композитними матеріалами, використовуючи назначені для цього фрези та обравши адекватний режим різання. В інструкції до інструменту, зазвичай, ці режими зведені у таблицю.
Ручна фрезерна машина – будова інструменту
Не дивлячись на зовнішню неподібність, фрезерні машини зроблені за одною схемою – вони мають два конструктивні вузли: електропривід, з’єднаний з цанговим затискачем, та основу з механікою підйому та опускання повідної. Затискні цанги та хвостовики кінцевих фрез виробляють у трьох основних модифікаціях: діаметром у 6, 8 та 12 мм. У комплекті машини зазвичай є роликовий та бічний упори, пластикова або металева втулка для копіювання, фіксатор валу, насадка для під’єднання до пилососу, та гайковий ключ.
Дуже важливою характеристикою фрезерної машини є потужність двигуна, в різних моделях цей діапазон складає 600-2300 Вт. Зі збільшенням потужності, можливості машини розширюються. Наприклад, це дає можливість користуватися фрезами великого діаметру, для профілювання фільонок. Але потужність машини впливає і на ціну виробу.
Частота обертання мотору, тобто і фрези, у більшості моделей є можливість регулювати у широкому діапазоні. При тому максимальна частота обертання може сягати двадцяти, а у ряду моделей й тридцяти п’яти тисяч обертів на хвилину.
Перевищення швидкості створює ризик перегрівання фрези та припалювання заготівки. Занижена швидкість зменшує продуктивність та якість обробки поверхні.
Можливість плавного пуску дає можливість уникнути різкого ривка інструменту при увімкненні. Особливо де відчувається при використанні фрез зі збільшеним діаметром.
Важливою характеристикою також є можливість регулювання глибини фрезерування (робочого ходу фрези). У більшості моделей він складає 30-76 мм.