Як з’єднати мідний та алюмінієвий дріт?

By: Євген

skr0

Мешканці старих міських квартир, обладнаних алюмінієвою електропровідною, досить часто намагаються оновити її або доробити прокладанням надійного мідного кабелю. При цьому багато хто не знає, що з’єднувати напряму мідні проводи з алюмінієвими категорично заборонено.

skr1

Термін служби електрокомунікацій з алюмінію складає десь років 15-20, а люди так і продовжують використовувати ці електромережі й далі. Крім того, розширення асортименту електроприладів, якими користуються споживачі примушує розширювати саму домашню електромережу. Тож питання грамотного з’єднання мідних та алюмінієвих проводів є досить актуальним.

Згідно з Правилами експлуатації електрообладнання, прямий контакт алюмінію з міддю не припустимий, оскільки це провокую активне окислення в місці стику, внаслідок чого збільшується опір контакту. В результаті провід нагрівається та обгоряє. Обираючи варіант з’єднання, цей процес слід обов’язково враховувати: клеми, затискачі або гільзи мають бути пристосовані для переходу з міді на алюміній.

Непоганим варіантом є будівельно-монтажні клеми, які призначені для з’єднання від двох до восьми провідників перерізом до 4 кв. мм за принципом «мідь-мідь», «мідь-алюміній», «аюміній-алюміній» (1-3).

skr2

Однією з головних позитивних якостей є низькі тепловтрати: температура нагрівання при пропусканні номінального струму не перевищує 30 градусів. Корпус цих приладів виготовляють з самогасного пластику, а контактна частина – з лудженої латуні.

Найбільш надійні будівельно-монтажні клеми змащені всередині спеціальною пастою, яка запобігає окисленню поверхні алюмінію. Таким чином створюється можливість безпечного використання

У ролі посередника між мідними та алюмінієвими проводами можуть й інші електромонтажні вироби, наприклад, Гвинтові затискачі (4). Важливою перевагою їх є те, що вони не потребують додаткової ізоляції, крім того, з їх допомогою можна з’єднати та зафіксувати одразу декілька проводів.

skr3

Гільзи з’єднувальні ізольовані дозволяють якісно та швидко з’єднати мідні та/або алюмінієві проводи перерізом від 0,5 до 6 кв. мм (5-10).

Вони використовуються в електричних ланцюгах постійного або змінного струму напругою до 400 В. Головні їх плюси – простота монтажу (метод опресування) та одночасна ізоляція контакту. Сучасні гільзи з новим типом ізоляції у вигляді термоусадки є ще й повністю вологозахищеними та герметичними (клей знаходиться всередині).

Гільзи мідні, лужені, виготовляють електротехнічної міді вищого ґатунку, а призначені вони для з’єднань типу «мідь-мідь», «мідь-алюміній», «алюміній-алюміній» (11).

skr5

Найчастіше такі пристосування використовують для зовнішньої електропровідної, наприклад, для з’єднання кабелів, які йдуть від трансформаторної підстанції до розподільчого щита. Важливо, що переріз кабелів, що з’єднуються, має бути однаковим та точно відповідати діаметру гільзи, інакше контакт буде ненадійним.

Якщо треба зрощувати дві жили різних геометричних розмірів, використовують гільзи мідно-алюмінієві (12). Вони мають маркування, що складається з двох значень: перше вказує переріз мідного провідника, друге – алюмінієвого.

skr6

З боку алюмінію ці з’єднувачі мають спеціальний ковпачок, який захищає внутрішню частину від створення оксидної плівки, яка зменшує проводимість в місці з’єднання гільзи та кабелю. Зазвичай, необхідність в з’єднанні двох проводів різного перерізу виникає при переході між внутрішньою та зовнішньою провідною.

Всі ці пристосування для безпечного переходу з мідних на алюмінієві проводи не дуже дорогі та прості у використанні. Тож не слід ризикувати та використовувати пряму скрутню навіть у якості тимчасового варіанту не варто.