Універсальна бормашина

By: Євген

bu1

При обробці дрібних деталей важко обходитись без цього інструменту. Тож, треба познайомитись з ним якомога ближче.

Призначення та конструкція

Цей багатофункціональний пристрій призначений для свердління, шліфування та гравіювання. Основна область застосування – діапазон робіт, в яких потрібна особлива акуратність.

За конструкцією бормашина нагадує звичайний електродриль. Електромотор передає крутильний момент на вал, на якому встановлений патрон для фіксування робочої насадки. Саме в цих насадках і міститься багатофункціональність бормашини. Спеціальна система обдування мотору забезпечує можливість довготривалої роботи без зупинок. Для зручності користування інструмент може комплектуватися допоміжною ручкою, гнучким валом, підсвіченням та телескопічним штативом. Деякі моделі оснащені ЖК-дисплеєм, на якому вказується частота обертів робочого валу.

Це обладнання створювалось саме як інструмент для домашнього використання, тобто має багато досить цінних характеристик для домашніх майстрів. Крім різноманітних насадок можливості бормашини збільшують і різноманітні пристосування – наприклад, спеціальний стояк для вертикальної фіксації або гнучкий вал з лещатами.

Основні характеристики бормашин

За потужністю бормашини можуть добряче відрізнятися одна від одної. Наприклад, у відомого виробника бормашин Proxxon діапазон потужностей – 6-100 Вт.

Важлива характеристика – частота обертання валу, вона багато в чому визначає універсальність інструменту. Наприклад, полірування та тонке шліфування мають здійснюватися на малих обертах, а відрізання та зачисні операції – на великих. Скло свердлять на великих обертах, а деревину на малих. Шліфування сталевих деталей робиться на середній швидкості. Зазвичай діапазон частоти обертання бормашин на холостому ходу – 5000-35000 об/хв.

bu2

У більшості граверів існує функція регулювання швидкості обертання валу.

Можливості бормашин

Інструмент використовується для свердління, фрезерування, шліфування, точіння, зачистки, гравіювання, пиляння та різання. З його допомогою можна обробляти сталь, латунь, алюміній, дорогоцінні метали, будь які породи деревини, різні види пластику, кераміку, скло та мармур.

bu3

1 Виконання дарчих написів та малюнків. 2 Акуратне розпилювання невеличкої деталі. 3 При ремонті сантехніки – акуратне очищення нарізі на труб від іржі. 4 Шліфування невеликої криволінійної поверхні.

bu4

5 Полірування подряпаного скла від окулярів. 6 Свердління отвору в корпусі комп’ютера. 7 Свердління отвору в керамічній плитці.

Види насадок для бормашин

Змінні насадки закріпляють в кулачковому патроні (швидко), або в патроні зі змінними цангами (краще центрування). Фахівці, зазвичай обирають цангові патрони, вони краще підходять для точних операцій з дрібними деталями.

bu5

1 Набір змінних цанг та кулачковий патрон. 2 Шліфувальні камені різної форми та розмірів з абразивних матеріалів для обробки металу пластики та кераміки. 3 Шліфувальні круги діаметром 22 мм та 3 мм завтовшки з корунду та карбіду кремнію. 4 Алмазні бури для гравіювальних робіт.

bu6

5 Малозубий відрізний диск діаметром 22 мм з пружинної сталі для розрізання деталей з пластику та деревини. 6 Алмазні диски діаметром 20 мм для різання скла та кераміки. 7 Корундові відрізні диски для металу (Ø 22 мм, товщина 1,8 мм). 8 Латунні щітки для видалення іржі та бруду з поверхні деталі, для матування та тонкого шліфування.

bu7

9 Круги з повстини, фетру, шкіри та бавовни для полірування деталей з пластика, металу та навіть скла. Для цього потрібна і паста. 10 Твердотопні фрези циліндричної та кулеподібної форми. 11 Свердла для різних матеріалів. 12 Алмазні свердла для скла. 13 Змінні шліфувальні циліндри різної зернистості для багатьох різних операцій.