Такий стелаж можна зробити нашвидкуруч, коли вам набридне десятий раз на день розшукувати ключ на 13 серед звалища інструментів на дачі. Але лад у майстерні цей стелаж допоможе навести.
Почати можна, наприклад, з заготівлі фанери 10 та 20 мм завтовшки. Задню стінку стелажу (600х700 мм) та поличку вирізають електролобзиком з товстої фанери. Дрібні полиці можна зробити і з 10 мм фанери. Заготуйте дві полички 200 заширшки та одну – 100 мм з довжиною на всю задню стінку.
Ручний інструмент краще за все підвісити посередині стелажу. До задньої стінки полички прикріпляють за допомогою великих металевих кутків – по два на полицю. Такі кутки можна купити в будівельних магазинах або на ринку.
Вся конструкція інструментального стелажу висить на чотирьох шурупах, які прімо крізь фанеру завертають у стіну.
На двох шурупах підвішений штангенциркуль, а кишеньки для закруток та інших інструментів роблять з бляхи завтовшки у 0,5 мм. Тобто, береться просто лист цинкованого заліза, від нього відрізається смуга 20 мм завширшки, після чого плоскогубцями зі смуги вигинають гофри двох розмірів – 20х20 та 30х30 міліметрів.
В місцях прилягання гофрів до задньої стінки свердлять напрямі отвори під шурупи. Після закріплення гофрової «гармошки» по кишенькам, що створилися, краще одразу розкласти інструмент, тоді подальша робота піде швидше. У це пристосування може вкластися майже будь-який інструмент – і закрутки, і надфілі, і плоскогубці і затискачі.
Таким же чином можна зробити й більший стелаж, поряд, або на другій стіні. Наприклад, висотою 1200 та шириною у 700 мм, з такими ж поличками у 100 та 200 мм. Але задню стінку мабуть слід зробити з грубішої фанери, десь 12 мм завтовшки. До стіни її слід привертати більшими шурупами – 70 мм довжиною. Полички та кутки прикручують шурупами 4,2х19 мм до задньої стінки стелажу. Згори донизу.
Таке складання займе у вас не більше години, але лад у майстерні одразу буде як в секретній військовій лабораторії перед перевіркою.
Але, краще при виготовленні стелажу все ж не поспішати, та вкрити його парою шарів лаку, наприклад для яхт – «Бор».