Стрічкова личкувальна машина: робочий орган та додаткові можливості

By: Євген

Робочим органом стрічкової личкувальної машини є смуга абразивної шкірки, замкнена у кільце, яке натягається на два або більше роликів (у деяких стрічкових терпугів може бути до чотирьох роликів). Стрічки розрізняють по ширині, довжині та номеру, який характеризує абразивний матеріал. Для одержання якісної гладкої поверхні личкування починають з крупнозернистої шкірки, переходячи згодом на дрібнозернисту.

Продуктивність шліфмашинки залежить не лише від швидкості подавання, але й від ширини стрічки. Стандартний ряд ширин: 75, 100, 115 мм. Стандартний крок довжин – 5 мм. Тому потрібну стрічку в магазині обрати не так важко.

Але інколи зустрічаються машини з нестандартною шириною – 232 або 142 мм, їх краще не купляти, тому що видатковий матеріал знайти для них важче, та й коштує він дорожче. Тож беруть ширшу стрічку та обрізають її.

Характеристики стрічки для шліфмашин

Основою абразивної стрічки є тканина з бавовни, лавсану, капрону, поліестеру. Абразив виготовляють з карбіду кремнію, карбіду бору, оксиду цирконію або електрокорунду (Al2O3). Чим більше число, яким позначають зернистість абразиву, тим менший діаметр абразивних часток, якими вкрита шкірка. Для первинної грубої обробки обирають стрічку з зернистістю 40-60, а для прискорення роботи шліфують під кутом до напряму волокон. Щоб вирівняти подряпини після грубої стрічки беруть шкірку з зернистістю 80-100. Тонка обробка, це вже зернистість 120-320, при чому тут вже шліфують вздовж волокон.

Для деяких стрічок напрям руху є важливим, тож це вказують на зворотному боці стрічки. При обробці соковитих порід деревини, наприклад, сосни, використовують планку для чищення стрічки, яку треба вести проти руху стрічки.

Заміна стрічки в шліфмашинці

Абразивна стрічка досить швидко зношується, то її треба часто міняти. Перед заміною машину слід обов’язково відімкнути від мережі. В машині є кнопки або важелі для послаблення стрічки перед її заміною. Тож, стрічку послабляють, знімають, заміняють на нову та фіксують у правильному положенні. Якщо під рукою є пару потрібних ключів, ця операція проходить швидко.

shlifstr6

Ширину та довжину абразивної стрічки обирають до кожної моделі СЛМ згідно інструкції. Заміна абразивної стрічки.

Є шліфмашини, в яких немає механізму послаблення, а є й такі, де для заміни стрічки не потрібний інструмент. Все це треба брати до уваги обираючи машину, та готуючи список питань до продавця.

Регулювання натягу стрічки

Новачку не так просто вірно налаштувати натяг стрічки, тому у таких випадках рекомендується купляти модель, де натяг регулюється автоматично. Але на багатьох недорогих моделях центруванні стрічки треба робити вручну. Це не дуже добре, оскільки потребує зупинок в роботі, а неправильно відцентрована стрічка може зійти з роликів та пошкодити деталь корпусу інструменту.

Додаткові можливості шліфмашинки

Деякі личкувальні машини мають опорну рамку, яка не дозволяє нахилятися інструменту у той або інший бік, що сприяє більш акуратному проведенню операції. Переважно такими рамками оздоблюють важкі машини.

  1. Стрічкову личкувальну машину у разі необхідності можна використовувати у якості невеличкого верстату для тонкої обробки невеликих деталей. Для деяких шліфмашин передбачені спеціальні пристосування, на які її виставляють у перевернутому положенні. Але при такому використанні машини слід бути обережним, щоб не одержати травму об стрічку, що швидко рухається. Часто при встановленні машини у перевернутому положенні використовують спеціальні струбцини, які можуть бути навіть у комплекті.

  2. shlifstr6_1_2
  3. При використанні СЛМ у якості невеличкого шліфувального верстату гарними помічниками можуть стати паралельні та кутові упори, які дозволять шліфувати деталі під назначеними кутами

  4. Упори можна виготовити власноруч. СЛМ у поєднанні з цими упорами нерідко використовують для загострювання лопат, сокир, ножів та різців. Краще для таких робіт використовувати цирконієві стрічки. Перед початком робіт стрічку та всю машину ретельно чистять від пилу та від’єднують пилозбірник, який може завадити роботі.

  5. shlifstr6_3_4
  6. Щоб перетворити деякі СЛМ у простий шліфувальний верстат, досить просто закріпити їх у верстаку на столярні лещата