Універсальний різак – це порівняно новий інструмент, тому ця назва для нього доки що – умовна.
Принцип різання або обробки матеріалу тут – коливальні рухи пиляльних дисків. А універсальним його можна назвати завдяки великій кількості змінних інструментів та можливості виконання найрізноманітніших робіт. Синоніми: мультитул, мультимайстер, багатофункційний різак, реноватор.
Інструмент подібний до болгарки – у подовжньому держаку розташований мотор, від якого рух передається на робочий інструмент.
Крім універсальності, а машини є ще багато позитивних властивостей: при його дії створюється мало пилу, ним можна обробляти еластичні матеріали, а також дуже важливим є його підвищена, практично абсолютна безпека.
Можливості універсального різака
Універсальним різаком можна обробляти різні породи деревини, фанери, металу, пластику, цегли, бетону, скловолокна.
універсальний різак можна використовувати для видалення затирання та розчину зі швів між плитками при здійсненні ремонтних робіт
Універсальний різак допоможе при очищенні поверхні від залишків плиточного клею та напливів цементного розчину, що затверділи
Універсальний різак – помічник при припасуванні плитки
Універсальний різак є вельми зручним при випилюванні отворів в конструкціях з листових матеріалів
Відмінні результаті при шліфуванні невеликих поверхонь з різних матеріалів
Універсальний різак використовують при розпилюванні та торцюванні металевих та пластикових профілів
… а також дерев’яних брусків та рейок
УР швидко видалить старі кріпильні деталі
Характеристики універсального різака
При обранні будь-якого інструменту в першу чергу звертають увагу на потужність. Але при проектуванні універсальних різаків виробники в першу чергу звертають увагу на компактність та частоту коливань. Потужність різака залишається в діапазоні всього 100-300 Вт. Найпростіші моделі з потужністю від 100 Вт використовують при роботі з матеріалами невеликої щільності пластиком, деревом, ковроліном або лінолеумом. При потужності біля 200 Вт можна виконувати практично всі роботи вдома.
Основні відмінності потужних моделей, параметри яких наближаються до 300 Вт, складається у можливості більш довгого терміну роботи.
Більш важливим показником для різаків є частота коливань насадок. У більшості цей показник не перевищує 21000 кол/хв. В залежності від роботи, що виконується, використовують різні частоти: менші – для твердих матеріалів (метал, каміння, бетон), середні – для пластику, високі – для дерева та гіпсокартону.
Регулювання обертів (частоти), це обов’язкова функція у різаків. Вона здійснюється за допомогою обертання коліщатка на держаку або натисканням на пускову клавішу.
Не дивлячись на невелику потужність у деяких варіантах інструменту реалізована функція «повільний пуск». Вона корисна для точної стабілізації інструменту на початку роботи, внаслідок чого різання поверхні буде здійснюватися акуратніше та зіпсуття деталі маловірогідне.
Відрізняються різаки і такими параметрами, як кут коливання – від 2,8-3,0 градусів, до 1,4-1,5 градуси у різних моделей. Але на практиці це вагомого значення не має.