Терпуг по дереву зі шмерґельної шкірки

By: Євген

terpug0

Інколи зручніше зробити інструмент самому, а не шукати по магазинах те, чого там може і не бути.

terpug1

Здавалося б, для чого для деревних виробів напилок, коли існує рашпіль. Але в багатьох випадках цей інструмент є надто грубим, і він не дає можливості отримати достатньо якісну поверхню.

А між тим досить просто зробити терпуг по дереву. Для цього спочатку обирають основу – рівну гладку дощечку з розмірами приблизно 10х50х400 міліметрів. З обох боків на неї наклеюють шмерґелевий папір так, як вказано на малюнку.

Клеїти можна епоксидним клеєм, хоча й Момент також можна використати. Та й ПВА можна спробувати. У всіх випадках папір (або шкірку) треба добряче притискати (струбциною через дощечку) для якісного склеювання.

Бажано, щоб з з одного боку був встановлений крупніший наждак, а з другого – тонший по фракції.

Треба згадати й про сам абразив. Тут можна використовувати матеріал як на паперовій, так і на тканинній основі. На зворотному боці листів абразивного паперу є позначки, які визначають грубість абразиву. По класифікації ISO шмерґелевий папір розподіляються згідно з розміром часток абразиву. Найбільш крупнозернистим (розмір зерна 800-100 мкм) є матеріал класу Р22 – для дуже грубої роботи. Дрібнозернистий папір або шкірка використовуються для полірування, це марка Р2500, там розмір зерна 3-5 мкм.

terpug2

Для нашого інструменту бажано з одного боку приклеїти Р90-Р100, а з другого – Р120-Р240.

На перший погляд цей інструмент здається недовговічним, але насправді, при використанні саме робіт по деревині, він роками може бути гарним помічником домашнього майстра.

Ним досить зручно закругляти кромки та ребра, точно підганяти вушка, шипи та т. ін. Тирса, що час від часу забиває наждачну поверхню, легко видаляється. Її можна позбавитись легким постукуванням об якусь тверду поверхню дальнім від рукояті кінцем терпуга.

terpug3

Коштуватиме такий інструмент надзвичайно дешево, найдорожчим компонентом буде столова ложка клею, наприклад, Titebond.