Універсальний різак: комплектація, додаткові опції

By: Євген

Дехто вважає, що універсальне – ворог якісного, але універсальний різак може швидко довести протилежне. Для домашнього майстра це взагалі – щаслива знахідка, але й фахівці досить активно його використовують.

Оснастка універсального різака

При обранні універсального різака (УР) слід звернути увагу на його оснастку. Велика кількість насадок забезпечує багатофункціональність та суттєво розширює можливості інструменту.

uniriz001

Звичайний набір насадок , що входить до комплекту універсального різака:

  1. шліфлисти (шліфувальна шкірка різної зернистості)
  2. заглибні пильні полотна, щоб працювати з металом та деревом
  3. сегментний пильний диск з алмазним напиленням для роботи з камінням та плиткою
  4. шибер (лезо-шкребок) для видалення клею, засохлої фарби та старого розчину
  5. ніж без зубців для різання ковроліну та лінолеуму
  6. сегментний пильний диск для деревини
  7. підошва для кріпленні шліфувальної шкірки

Заглибні полотна різаків мають Z-подібний вигин полотна, а пильні диски тарілчасту конфігурацію, що дає можливість пиляти елементи конструкцій в одній площині, наприклад, з підлогою.

uniriz00234

Підошва та шліфувальні листи мають дельтовидну форму, що дозволяє зручно працювати у кутах та нішах.

Кейс для зберігання та транспортування універсального різака з набором насадок.

Кріплення насадок універсального різака

Якщо на початку оснастка від різних виробників не була взаємозамінною, то зараз більшість варіантів є універсальними: 12-точкова система кріплення, при якій полотно можна встановити не лише у напрямі осі інструменту, але й під кутом до нього.

uniriz0001

1 – В деяких моделях оснастку встановлюють у посадне місце та фіксують гвинтом з внутрішнім шестигранником

Також нині є адаптери для різних типів оснащення, а деякі є у складі базового комплекту моделі. Сам механізм кріплення у різних моделей може відрізнятися.

uniriz000234

2, 3, 4 – Є варіанти, в яких досить відвести у бік важіль, встановити насадку та відпустити важіль.

Пиловидалення

При виконанні різаком будь-яких пропилів пилу виникає небагато – це явний плюс універсального різака. Виключенням є шліфування. Але це, зазвичай – кінцевий етап робіт, тож поява пилу є небажаною. У зв’язку з цим деякі моделі можна підключати до промислового пилососу. При тому під’єднувальний патрубок не є елементом корпусу, як в інших інструментах, його надягають на корпус перед початком личкувальних робіт. Постійно працювати з встановленим патрубком незручно, адже він утруднює охоплення ручки.

Додаткові опції універсального різака

При роботі зручними є варіанти різаків з накладками проти сковзання на корпусі. У деяких моделей є додатковий держак, з яким працювати комфортніше. При роботі у стисненому просторі держак можна від’єднати.

Звичайно глибину занурення полотна оператор визначає візуально або по шкалі, що нанесена на пильному полотні. Але є моделі з дистанційним обмежувачем. Найпростіша з них являє собою пластикову насадку, яка встановлюється біля полотна. Тоді різання здійснюється доти, доки вона не притиснеться у поверхню, що обробляється. Регулювання глибини такого обмежувача – чотирисхідчасте. Існують обмежувачі з плавним регулюванням.

uniriz000konjpg

Конструкція цього різака дозволяє використовувати додатковий держак. У комплекті також і пластиковий чотирисхідчастий обмежувач ходу.