У переважній більшості випадків для утеплення будинків використовується пінополістирол або мінеральна вата.
Базальтова, мінеральна, кам’яна вата – це все назви утеплювальних матеріалів, які виробляються з гірничих порід. Існує декілька різновидів цих матеріалів, які мають деякі відмінності в таких характеристиках, як щільність, паропроникність, пружність, міцність та т. ін., але основні властивості у них тотожні.
Пінополістироли також можуть бути різних марок, які теж не сильно відрізняються одне від одного. Вибір між двома цими класами утеплювальних матеріалів роблять виходячи з особливостей конструкції утеплювача та проекту, при цьому слід враховувати, що ці матеріали не є взаємозамінними.
Характерними властивостями мінеральної вати є пружність, м’якість, вогнетривкість, відмінна звукоізоляція, гігроскопічність, паропроникність та гнучкість. Це важливі характеристики, але за факторами міцності, негнучкості, та можливості захищати від води цей матеріал значно поступається пінополістиролу. В свою чергу для пінополістиролу характерна горючість, низькі показники водо- паропроникності, погана звукоізоляція. Лише матеріал марки XPS має порівняно низький шумовий індекс. Він міцний, жорсткий, але пружністю не може похвалитися. Пінополістирол руйнується при підвищенні температури та при згинанні.
Якщо ви збираєтеся утеплювати фасад, тут важливими характеристиками є вогнестійкість та суттєва паропроникність, а такі характеристики, як щільність та міцність особливої ролі не грають. Тобто, у цьому випадку слід однозначно обирати мінеральну вату. Пінополістирол тут використовувати не можна. Крім поганих вогнетривких характеристик, у цього матеріалу ще й й низький показник паропроникності, тобто, він не зможе забезпечити необхідний рівень вентиляції.
Інша справа, якщо ви утеплюєте стіни, які потім планується штукатурити. Тут важливим стає показник міцності. Якщо будинок збудований з газобетону або керамічних блоків, тут треба забезпечити паропроникність та вибрати жорсткі плити з мінераловати. Для цегляних стін під подальший тиньк (штукатурку) можна обрати пінополістирол (EPS), але не екструдований полістирол (XPS), тому, що він абсолютно не пропускає пар. Крім того XPS підвладний тепловій деформації, що обов’язково призведе до пошкодження тиньку.
Для облаштування зовнішнього утеплення існує правило, згідно з яким кожен наступний зовнішній шар повинен мати більш вищий рівень паропроникності, аніж попередній шар.
Для каркасного будинку обирають пружний, негорючий матеріал, стійкий щодо зіступання. Це відповідає вимогам проекту каркасного будинку. Тут можна не зважати на жорсткість та паропроникність. Таким чином, тут можна використати м’які плити з кам’яної або скловати, зважаючи на їхню м’якість. Тут можна збільшити енергоефективність будівлі, якщо ізолювати зовнішню поверхню стін матеріалом пінополістирол (EPS), хоча це і небажано з пожежних міркувань.
Якщо у вас стіни в три шари, то маєте погану доступність до утеплювача і процедура його заміни може бути нелегким завданням. Тому паропроникність утеплювача повинна до того ж виключити зіступання та гниття. Тут краще використати напівжорсткі плити з мінеральної вати, що мають кам’яноволокнисту гідрофобізовану структуру. Для того, щоб допустити укладання на кам’яні стіни матерал XPS, слід здійснити спеціальні розрахунки.
Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками
В дерев’яних будівлях для утеплення слід використовувати виключно мінеральну вату, оскільки основними вимогами тут є негорючість на паропроникність, для будинку з дерева це – головне.
Крім стін треба також робити теплоізоляцію даху. Пласкі дахи частіше роблять залізобетонними, тому їх треба обов’язково утеплювати. Тут можна використати будь-який жорсткий пінополістирол та мінеральну вату.
Для скатних покрівель навантаження на утеплювач не діє, але він потребує пружності, низької гігроскопічності, стійкості до вогню та зіступання. Тут краще всього використати мінеральну вату, але при цьому жорсткість утеплювача повинна збільшуватися при збільшенні крутизни схилу. Поверх цей матеріал має бути захищеним шаром паро- та гідроізоляції.
Що стосується підлоги, то першою вимогою до утеплювача, який ставиться на утрамбований ґрунт, має стати жорсткість. Це може бути пінополістирол або мінеральна вата підвищеної жорсткості. XPS можна встановлювати безпосередньо не ґрунт.
При утепленні перекриття на льоху або горищі – для дерев’яних систем обирають матеріал, що не горить, тобто м’яку мінеральну вату. Для залізобетонних систем потрібен жорсткий матеріал. Це може бути пінополістирол або жорстка мінеральна вата.
Перекриття між поверхами повинно мати якісну звукоізоляцію, це – мінераловата. Для дерев’яних конструкцій – м’яка, а для залізобетонних (під стягель) – жорсткі та напівжорсткі плити. В каркасних будинках використовують матеріали з пінополіетилена або з склотканини.