Шви на стиках листів гіпсокартону – як правильно робити кромку

By: Євген

gipsokarton_kromka

Гіпсокартон багатьох приваблює легкістю монтажу, але інколи на швах між листами з’являються тріщини. Фахівці та виробники стверджують, що справа тут у дотриманні технології монтажу та шпарування стиків.

Причиною тріщин на швах між листами гіпсокартону є сам матеріал, яких «дихає». Всотуючи вологу, листи розширюються, а віддаючи вологу у сухе повітря – стискаються. Таким чином здійснюється постійний внутрішній рух матеріалу. Якщо встановити гіпсокартон з порушенням технології, шви розійдуться, хоча зробити такі шви, в яких ніколи не з’являться тріщини теж можливо.

Обираємо правильну кромку

Гіпсокартон з прямими кромками, це вже минуле. Зараз можна вільно придбати листи з потоншеною кромкою та напівкруглою потоншеною кромкою. Такі типи листів є, наприклад, у листів КНАУФ і фахівці рекомендують використовувати саме їх для отримання глибокої вийми на стиках. Зашпаровуючи цю вийму треба класти товстий шар шпаклівки, а її чим більше, тим з’єднання міцніше. При цьому вся суміш розкладається в заглибині та не створює горбочків на швах. При з’єднанні листів з напівкруглою потоншеною кромкою можна покласти шар шпаклівки товщиною до п’яти міліметрів.

Така кількість сполучного матеріалу надійно скріплює гіпсові плити, тому при коливанні вологості при внутрішніх рухах матеріалу тріщини не виникають.

Як кроїти гіпсокартон та робити фаску

При монтажі гіпсокартон нерідко приходиться різати. Але треба знати, що обшивати поверхню маленькими шматочками не можна, всі деталі мають бути суцільними. Замість обрізків слід скористатись великим листом гіпсокартону та вирізати фігуру потрібної конфігурації. Чим в конструкції менше з’єднань, тим менша вірогідність розвитку тріщин на швах.

Крім того, всі вирізані кромки повинні мати фаски. Технологія КНАУФ, наприклад, передбачає кут фаски кромки листа у 22,5 градуси, щоб кут стика склав 45 градусів. Цього досить, щоб товстим шаром шпаклівки було легко заповнити з’єднання.

Фаску знімають пружковим струганком, оскільки звичайний ніж порве картон та розкришить гіпсову серцевину. Якщо заводські кромки бажано ґрунтувати перед шпаклюванням, то для самостійно обрізаних гіпсових плит ґрунтовка обов’язкова.

Якщо з гіпсокартону будується кут в дев’яносто градусів (дверний проріз, кути стін, стелажів, прямокутні колони), тоді обрізну кромку слід залишити рівною, без кутів та фасок.