З часом дерев’яні меблі тьмяніють, вкриваються тріщинками, відколами та втрачають свою привабливість. Але первинний вигляд цим, нерідко, дорогим для серця речам – можна повернути.
Видалення старого покриття
Найпростішим методом позбавлення від старого покриття є використання спеціальних рідин, краще професійних, наприклад гелю «Головний технолог» або рідини для змивання «Престиж».
З відомих всім речовин можна рекомендувати ацетон або денатурат.
За допомогою малярного пензля на пошкоджену поверхню наносять речовину для змивання. Для покращання всотування виріб слід вкрити поліетиленовою плівкою та залишити його так на добу. За цей час рідина глибоко проникне в структуру старого лаку, який від цього стане настільки м’яким, що його можна буде видалити звичайним шпателем.
Після видалення старого покриття поверхні меблів протирають губкою, яку зволожують у теплій воді. Через добу деревину зачищають дрібнозернистою шкіркою, а вже потім приступають до нанесення нового лакового шару.
Професійні засоби для змивання лаку
Як обрати лак
Тут рішення має підказати досвід та власні смаки. Для меблів в дитячій кімнаті краще використовувати лаки на водяній основі, у них немає запаху та вони не провокують алергії. Але при висиханні водяні покриття набувають матового забарвлення, що не всім до вподоби.
Для тих, хто раніше не мав справи з лаками, фахівці радять алкідні речовини, оскільки вони недорогі, легко укладаються на деревину, а коли виникає необхідність – їх легко змити.
Трішки складніше наносити поліуретанові лаки, для них потрібен пульверизатор. Вони більш триваліші, і професіонали користуються саме ними.
Але фахівці з реставрації антикварних меблів віддають перевагу меблевим оливам. Таке покриття потребує складної ручної роботи з використанням тампону.
Нанесення нового лаку
Перед цією операцією слід перевірити поверхню деревини на шорсткість, для чого повільно проводять пальцем по поверхні, яку підготували під покриття. Якщо рука легко ковзає та ні за що не чіпляється – можна починати лакування.
Бажано придбати новий пензель, а краще два, оскільки після першого ж промивання пензлик буде не таким м’яким, як спочатку і користуватися ним буде не дуже зручно.
Лак розбавляють на 10% уайтспіритом та рівномірно наносять перший шар. Далі йому дають висохнути не менше дванадцяти годин, після чого личкують шмерґелевим папером з зернистістю 120-180. Після цього поверхню протирають м’якою тканиною та починають наносити другий шар. Тут вже лак розводити не треба. Щоб він добре розподілявся по поверхні, лак наносять спочатку вздовж волокон деревини, а потім – поперек (але не навпаки!). Робити все треба швидко, адже вже через десять хвилин лак почне твердіти.
Після того, як покриття повністю висохне, перевіряють результат малярства. Якщо є претензії до якості поверхні, лак наносять ще раз.
Як позбавитися від подряпин та потертих місць
При виникненні невеличких механічних пошкоджень не завжди є сенс заново вкривати весь виріб лаком. Від невеличких подряпин можна легко позбавитися за допомогою сучасних засобів для обробки деревини.
Так, легке натирання можна замалювати спеціальним тонуючим фломастером або морилкою. Для цього беруть м’яку бавовняну тканину, обертають нею вказівний палець та змочують краплиною барвника. Найменші подряпини легко сховати під прозорим меблевим воском, розтопивши його електричним приладом для розтоплення. Аналогічно, користуючись тонованим воском, замальовують відколи на кутах.
Тонуючі фломастери фірми «Кьоніг», твердий віск для дерева «Мастер Сіті».
Як видалити пошкодження на глянсі
Для видалення подряпин на надгладких глянсових поверхнях краще використовувати лаковий фломастер-пензлик (фірма Кьоніг). Зафарбована поверхня має сохнути дві години, після чого її ретельно полірують.
Крім магазинних речовин можна скористатися й тим, що є під рукою. Це може бути кольорова крейда, у складі якої є віск, звичайний йод або навіть косметичний олівець. Тут головне правильно підібрати матеріал за кольором.
Відновити блиск можна спробувати і звичайним поліролем.