Як знайти центр кола

By: Євген

kolo0

Часто-густо перед самодіяльним майстром виникає математична проблема – як знайти центр на круглій заготованці.

kolo1

Наприклад, по шаблону ми вирізали коло зі скла, а потім на цьому колі терміново знадобилося знайти центр. Або, щоб отвір просвердлити, або відносно центру зробити якесь додаткове розмічування. Тут є декілька методів, ось один з них, досить точний, досить універсальний, кращий за інші. З його допомогою можна знайти центр навіть на матеріалі, де неможливо скористуватися циркулем. Наприклад на склі або вуглецевій сталі, де неможливо втримати голку, та й грифель не особливо ефективний.

Це метод, який багато хто пам’ятає з шкільної геометрії. Одне з правил цієї науки стверджує, що центр кола, описаного навколо прямокутного трикутника, знаходиться посередині його гіпотенузи. Адже сума кутів трикутника дорівнює сто вісімдесят градусів, а все коло, це триста шістдесят градусів, тобто гіпотенуза уписаного в коло прямокутного трикутника і буде являтися діаметром цього кола.

Таким чином, для знаходження центра цим методом досить мати будь-яку річ з напевно прямим кутом та фломастер. Наприклад, таким є лист друкарського паперу формату А4, але вибрати треба досить щільний

1. Кладемо лист паперу на коло та встановлюємо таким чином, щоб вершина прямого кута знаходилась прямо на межі кола. Після цього позначаємо точки перетину країв листа з колом.

2. (4) З’єднуємо позначені точки – створена лінія є діаметром кола.

kolo2

. . . . . . .

5. (6) зсуваємо кут листа в інше положення, але знов його вершина має знаходитись на лінії кола. Позначаємо нові точки перетину сторін паперу з колом, та, з’єднавши їх, одержуємо новий діаметр кола.

7. Точка перетину діаметрів і є центром кола.