Прилади та тести для електромережі

By: Євген

el0

Працюючи з електропровідною треба бути впевненим у її безпеці та справності. Перевірку можна зробити рядом спеціальних приладів, а інколи без них можна і обійтися.

Індикатор мережі

Присутність в мережі струму можна визначити індикатором (пробником) напруги, який є досить легким та компактним тестером, що покаже на наявність напруги. Він виглядає, як закрутка з пластиковою ручкою. Для здійснення тесту треба торкнутися мацком тестера до контакту мережі, великий палець при цьому притискається до металевої кнопки з протилежного боку. В присутності напруги вбудований індикатор засвітиться.

el1

Закрутки-пробники. Прилад з дисплеєм допомагає вимірювати напругу. Безконтактний індикатор напруги.

Більш чуттєві тестери дозволяють визначити напругу безконтактним методом, що буде корисним при розшукуванні обривів проводів у прихованій провідні в стіні. Такі прибори живляться від батарейок та при виявленні джерела струму вони дають не лише світлове, але й звукове попередження.

Мультиметр

У мультиметра є більша кількість функціональних можливостей. Він вимірює не лише напругу, а й силу струму, опір, а удосконалені моделі вираховують і індуктивність котушки, конденсаторну ємність, тривалість імпульсів у імпульсному сигналі. Майже всі тестери ефективно працюють при перевірці цілісності ланцюга. При знайдених обривах лунає звуковий сигнал.

el2

Аналоговий та цифровий мультиметр

Перевірка розеток

Підключення до мережі пристроїв перевіряють тестером розеток. Цей пристрій оздоблений трьома індикаторами-світлодіодами, якщо вони загоряються, це підтвердження правильності приєднання розеток. Якщо якісь індикатори не горять – в підключенні є якась помилка, можливо – неякісне або відсутнє заземлення, або невірно під’єднані фази. Прибором користуватись дуже просто – щоб виявити несправність треба просто вставити його у розетку, не відключаючи електрики.

Тест на коректність підключення – серйозна умова монтажу електрообладнання.

el3

Тестер розеток. Перевірка ланцюга на наявність напруги

Як упевнитись, що електрика вимкнута

Перед початком роботи з електропровідною, слід упевнитись у відсутності в ній струму. Після вимкнення електрики на щитку мережу перевіряють закруткою-пробником. Робочою частиною торкаються до одного, а далі і до іншого контакту. Коли ніяких сигналів від тестера немає – струм в мережі відсутній. Якщо присутній – діод тестера буде горіти. Звичайна індикаторна закрутка має металеву кнопку для пальця, яким під час тесту слід натискати на неї.

Перевірка пристрою захисного відключення

Пристрій захисного відключення призначений для обмеження надто активного споживання у мережі. Цей прилад автоматично вимикає електрику у випадку підключення потужних споживачів, що на них не розрахована мережа або короткого замикання. Щоб перевірити придатність самого приладу слід натиснути кнопку Тест. Відімкнулась напруга – прилад справний. Здійснювати перевірку треба не рідше ніж раз у три місяці або одразу перед початком робіт по монтажу електрики.

el4

Тест Приладу захисного відключення

Перевірка ланцюга на обрив

Щоб визначити, чи поступає струм по ланцюзі, користуються мультиметром.

Щоб продзвонити провідну на приладі слід увімкнути режим вимірювання опору. Перемикач в цьому випадку має бути встановлений на найменші значення.

Якщо ланцюг неушкоджений, показники тестера будуть менше 10 Ом, а якщо є обрив, то опір складе декілька МОм.

Продзвонити проводи у стіні можна лише безконтактним індикатором напруги. Скористувавшись схемою, пробником проводять вздовж всієї лінії проводів. У зоні обриву сигнали приладу зникнуть.

Якщо у старому будинку використовується ще провідна кільцевого типу, треба враховувати, що вона може діяти навіть при присутності обриву.

Щоб її протестувати відключають електрику на щитку, знаходять проводи, які живлять всю мережу, відокремлюють одну від одної стиснені затискачами фазну, нейтральну та заземлювальну жили та тестують їх, притискаючи мацки одночасно до двох кінців кожної з жил.

el5

Жили з фазами у розподільчому щитку

Високі значення опору на прилад – свідчення обриву. Треба роздивитися всі елементи ланцюга – монтажні коробки, розетки, вимикачі. Після усунення неполадок можна знову цілком перевіряти весь ланцюг.

Важливо знати, що червона або коричнева жила, це фаза, чорна або голуба – нуль, а зелена або жовта – земля.

Тестування ізоляції

Перевіривши ізоляцію можна визначити, чи здійснюється витік струму крізь неї. Коли шар ізоляції гріється і чути характерний запах – то є сигнал пошкодження. Але інколи відсутні зовнішні ознаки, тоді неякісна ізоляція в стані призвести до пожежі або короткого замикання.

Коли міряють опір ізоляції тумблер виставляють на максимальні значення. Стан ізоляції вважають задовільним, на стрілочному мультиметрі значення в мегаомах (МОм), а показник цифрового апарату перевищує 10 МОм.

Перед перевіркою вимикають напругу, звільняють всі розетки та вимикають всі прилади верхнього освітлення. Витягуються з контактів проводи на щитку, щоб знайти дві жили – фазну та нейтральну. Виставляють мультиметр в режим великого опору, прикладають один мацок до фазної, а другий до нейтральної жили. Якщо тестер вказує на надто низькі значення, ізоляцію слід ретельно перевірити візуально.

Аналогічні виміри треба здійснити з парами фаза-земля та земля-нуль. Низький опір вказує на пошкодження ізоляції. Далі ретельно оглядають з’єднання розеток та верхніх світильників – переважно дефекти ізоляція знаходяться саме в цих місцях. Пошкодження не знайдене – перевіряють вимикачі та монтажні коробки.

Найчастішою причиною пошкоджень є волога, пошкоджений провід або звичайний знос. Це не страшні пошкодження, якщо вміти та регулярно перевіряти електропровідну.