Вело-візок – підіймач

By: Євген

velokran0

Якщо ви вже встигли придбати чи зробити собі веломобіль, його можна оснастити підйомником з ножним тяглом. В такому разі вийде вело-візок-підіймач, який може суттєво допомогти при проведенні робіт на присадибній ділянці.

velokran1
Основа вело-візка – рама 1, яку зварюють – з труб. Задня вісь з робиться з прутка, на якому проточені посадкові місця для підшипників та повідної зірочки від велосипеду. Зірочку закріпляють на середині осі, підшипники запресовують в обійниці 2, а на кінцях ставлять велосипедні колеса. Вісь, вже складену, прикріпляють до рами за допомогою шпенів, що приварені до обіймиць. Шпені вставляють в труби рами та фіксують штифтами.

До передніх кінців труб рами приварюють вертикально втулки 11, а до них, за допомогою осей-болтів шарнірно приєднують поворотні скоби з півосями, на які надягають передні колеса, прикриті щитками. У передній частині рами до прямокутного фланцю 9 на поперечній трубі закріплений вантажопідйомний стояк, що складається з двох паралельних труб, що не торкаються одна одної. На труби надягають рухомі муфти 1 з вантажозахватними вилами 10. Труби-стояки скріпляються згори болтом, який одноразово є віссю ролика. На кронштейнах 16 закріпляють лебідку 14 зі стопорним механізмом та ланцюговою зірочкою від велосипеду для приводу її від педалей вело-візка. Трос від лебідки перекидають за ролик та закріпляють за допомогою болта на вертикальній трубі вантажозахватних вил.

Трубу кермового керування пропускають крізь опору 5 та фіксують у напрямі осі відносно неї штифтами з шайбами. Другою точкою опори є циліндричний кінець котушки 7, що входить у отвір у основи стояка, а сама котушка вставляється в трубу кермового керування. На котушку намотують тросик, кінці якого з’єднані з кермовою тягою 8, що пропущена у кронштейнах під поперечною трубою рами. З продовжними кінцями тяги шарнірно з’єднані важелі, що приварюють до поворотних скоб, в яких закріплені втулки 11.

velokran2

Механізм ножного приводу вело-візка та його вантажозахватних вил; а – вид збоку, б – вид знизу

Щоб натягувати ланцюг в механізмі приводу та кронштейнах лебідки передбачені пази. Ланцюг приводу руху закривають кожухом, що прикріпляють до кронштейну лебідки та стояку під сидінням. Вело-візок має ручне гальмо 4.

Механізм приводу візка та його вил прикріплений до труб рами кронштейнами 4 та складається з осі 3 с педалями та двома ланцюговими зірочками 1, що приварюються до втулок 9. На виді знизу між лівою педаллю та однією з напрямних втулок 8 на осі встановлена пружина. Умови для роботи пружини будуть кращими, якщо на осі виконати подовжню канавку, а між пружиною та втулкою поставити шайбу з внутрішнім вусом, щоб шайби не повертались на осі.

Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду

Ліва по ходу зірочка пов’язана ланцюговою передачею з приводною зірочкою на задній осі, а права – із зірочкою на лебідці. Щоб передати обертання від педалей до зірочок передбачений палець 6, що запресований у вісь, який, залежно від завдання входить в спеціальний паз на тій чи іншій втулці 9 із зірочкою. Пружина постійно підтискає вісь 3 вліво, тому при обертанні педалей палець заходить у паз на втулці лівої зірочки (якщо дивитись згори). Таким чином автоматично підтримується робота механізму у режимі пересування вело-візка. Для переведення приводу у режим роботи підйомника досить натиснути вісь вправо, та провернути педалі, підіймаючи чи опускаючи вантаж. При цьому палець притиснеться до торця втулки правої зірочки та зайде у фігурний паз, коли опиниться напроти нього. Довертаючи педалі, відпускають пружини: палець фіксується у новому положенні. Щоб поміняти режим роботи підйомника, тобто змінення направлення обертання правої зірочки, слід натиснути вправо ліву педаль в момент початку обертання у зворотний бік. Інакше, при зміні напряму обертання педалей механізм автоматично переходить у режим приводу пересування вело-візка.

Для перевезення вантажу, що стоїть на підставках, наприклад, вулика, лівою ногою підтискають вісь педалей та переводять привод у режим підйомника. Обертаючи педалі розмотують з барабану лебідки трос: вантажозахватні вила під власною вагою опускаються нижче днища вулика. Після того повертають педалі у протилежному боці – провід автоматично перемикається на рух задніх коліс. Вело-візок підкочують вперед до заходу вантажозахватних вил під днище вулика. Потім вмикають праву зірочку механізму приводу та, обертаючи педалі, підіймають вулик на потрібну висоту; знову переключають привід та везуть вулик на інше місце. Можливі різні варіанти захватів – для перевезення бідонів, лантухів, ящиків, бункерні за вилочні захвати.

velokran3

Захват з вантажною несучою трубою (а), з розтяжкою (б), для ящиків, бункерний та вилочний.