Вода: звідки береться та як обрати джерело

By: Євген

krinicya

Звідки береться вода?

  1. Верховодка

  2. Це найвищий шар ґрунтових вод, який живиться за рахунок дощу та снігу. Максимальна глибина залягання складає чотири метри. Найбільший об’єм води накопичується навесні. Восени та взимку цей шар практично збезводнюється. Сильно забруднений, тому водою з верховодки можна користуватися лише для поливання. При будівництві питного джерела верхній шар слід ізолювати, тому що він не має попадати у криницю або свердловину.

    vodakrinsver1
  3. Ґрунтові води

  4. Вони розташовуються нижче верховодки. Це постійний водоносний шар, який формується опадами, річками та водою інших насичених водою горизонтів, що фільтрується крізь ґрунт. Глибина шару – 10-40 м. Цією водою можна користуватися при експлуатації криниці, але без системи фільтрації не обійтися.

  5. Артезіанські води

  6. Це найглибший шар, що знаходиться бід тиском між пластами гірських порід. Об’єм горизонту тут дуже великий, тож його можна використовувати з будь-якою метою без обмежень. Пласти ґрунту та породи захищають шар від забруднень, тому артезіанський шар – найчистіший. Однак, залежно від результатів хімічних аналізів, така вода теж може потребувати фільтрації. Глибина шару – 40-180 м.

vodakrinsver2

Криниця або свердловина?

  1. Криниця

  2. Нею добре користуватися, коли витрати води не перевищують 50 літрів у годину. Для дачі, де живуть лише в теплий сезон, це взагалі варіант на «відмінно». Обов’язкова умова – присутність водоносного шару не глибше 15 метрів. Головна перевага – досить невеликі витрати на утримання та облаштування. Щоб вирити криницю не потрібна важка техніка, а помпове обладнання для неї коштує значно дешевше, ніж для свердловини. Але при нерегулярній експлуатації вода у криниці з часом замулюється. Обмежений дебіт може не дозволити одночасно використовувати воду для побутових потреб та поливати город. Влітку криниця може пересохнути. Щоб цього не трапилося, копати шахту краще взимку, бо саме в цей час водоносний горизонт є найнижчим.

    vodakrinsver3
  3. Абіссінська свердловина

  4. Чудова альтернатива криниці. Глибина водозабору – 5-15 м. Якщо бурити «голку» вручну, це буде дешевше, ніж будувати шахту для криниці найманою бригадою. При цьому вартість потрібного обладнання для будівництва свердловини менше, ніж набір «бетонів». Знадобиться лише садове свердло, фільтр-голка та комплект труб. Добре те, що джерело може знаходитись у льосі будинку. На жаль, свердлити абіссінську свердловину можна лише у м’яких та пухких ґрунтах з невеликим вмістом каменів. Термін експлуатації абіссінської свердловини – до тридцяти років.

  5. Артезіанська свердловина

  6. Її бурять у випадку, коли глибина водоносного шару більше п’ятнадцяти метрів, або коли об’єм необхідних витрат води – вище 200 літрів на годину. Це найбільш ефективний спосіб забезпечення заміського житла водою. Для спорудження такого джерела прийдеться замовляти бурильну установку, а це великі витрати. Термін експлуатації – більше 50 років.