Водопостачання на дачі

By: Євген

vododach0

Цей приклад водопостачання стосується системи в двоповерхового дачного будинку, яка складається з поліетиленової діжки 160 л об’ємом, розташованої на горищі та двох баків для підігрівання воли, що вміщують 50 та 80 літрів. Споживачами є кухня та санвузол.

Воду в діжку качає заглибна помпа, а водовід розгалужується поліетиленовими трубами Ø25 мм. Вхід від криниці прокладається у льох на глибині один метр під фундаментом будівлі. З льоху на горище до діжки веде труба. В цьому прикладі показана система, якою можна користуватися і в спеку, і в мороз, тому комутація води кранами є досить складною. На (1) – основні крани комутації системи, що розташовані на кухні. Клапан К02 не дає воді зливатися з водонагрівача, коли у водоводі немає води Кран ВН2 при необхідності дозволяє цю воду злити.

vododach1

Кран ВН3 потрібен для підключення/вимикання машини для миття посуду Кран ВН5 у стані «відкрито» підключає до зовнішнього водоводу систему водопостачання Кран ВН7 відрізає від санвузла частину системи, дозволяючи використовувати її взимку в автономному режимі Кран ВН6 дає можливість зливати воду взимку з зони кухні Кран ВН4 дає можливість зливати воду з трубопроводу, який дає гарячу воду на змішувач

Зворотний клапан КО1 та кран ВН1забезпечують подавання в водонагрівач повітря при використанні пристрою взимку. В санвузлі встановлений зворотний клапан КО3, який не дає воді стікати назад в криницю. Щоб зливати воду назад в криницю встановлюють кран ВН10 – паралельно клапану.

Для пральної машини вмонтований кран ВН9 який має перехід на зовнішню нарізь ¾” (2). При використанні системи взимку на нього можна накрутити садовий штуцер. Кран ВН13, який не видно на (2), на горизонтальній трубі потрібен для вимикання відділу водопостачання – душової, змішувача раковини, водонагрівача та унітазу – від вертикального трубопроводу, який веде до діжки. В санвузлі до водонагрівачу, подібно КО2 та ВН2 монтується зворотний клапан КО5, паралельно – кран ВН14, який дає можливість зливати з водонагрівача воду (3).

Щоб злити воду з труби, яка постачає гарячу воду від нагрівача до змішувачів душу та раковини, в нижчому місці труби (під раковиною) вмонтований кран ВН15 зі штуцером (4). Щоб злити воду з гнучкої трубки, бачка унітазу, монтують такий самий кран ВН16, теж зі штуцером. З душової кабіни воду зливають у нижчому місці, де в її трубці вмонтований трійник, до якого під’єднаний шланг з краном ВН17 та штуцером.

vododach2

Накопичувачем води є 160 літрова поліетиленова діжка, встановлена на горищі (5). В її кришці двома гайками закріплений урізок латунного згону на ½”. З внутрішнього боку до цієї труби стандартним перехідником під’єднаний урізок поліпропіленової труби, що проходить до днища діжки. Її верхній патрубок приєднують до труби, що йде з льоху.

Для автоматичного вимикання помпи використовують датчик наповнення, як у пральній машині. На штуцер датчика надягають пластмасову трубку, що має довжину, яка дозволяє при опусканні трубки у воду перемикати датчик при досягненні рівня нижчого, ніж верхній край діжки, міліметрів на сто.

Серед декількох виводів датчика обрана нормально замкнена пара, що під’єднана послідовно з вимикачем помпи. Пара розмикається при піддуванні в штуцер. В кришці діжки просвердлений отвір з діаметром, який дозволяє посадити трубку з натягом. Для підвищення надійності датчик клеять до поверхні діжки силіконовим герметиком.

Індикатор заповнення діжки складають підключенням паралельно контактам датчика послідовного ланцюгу з резистору та світлодіоду, це може бути L-1503 SRC-E, що включений у діагональ мосту, як от КД906А(Б) або КЦ407А. Резистор на 100 – 220 кОм, увімкнений послідовно з мостом, повинен мати потужність не менш 0,5 Вт. Фото (3): такий світлодіод змонтований в корпусі з автоматами на 16А, що використовуються у якості вимикачів.

У теплий проміжок часу крани ВН1 – ВН6 закриті, ВН7 (кухня), ВН8, ВН12, ВН13 – відкриті. Крани ВН9, ВН10, ВН11, ВН14 під водонагрівачем та ВН15 – ВН17 (злив під раковиною, злив з душу та бачку унітазу) у санвузлі мають бути закриті. Щоб заповнити системи водою вмикають помпу у криниці. Вода крізь кран ВН12 у санвузлі, зворотній клапан КО3 та кран ВН8 поступає до діжки на горищі, на кухні крізь кран ВН7, обходячи кран ВН2 крізь зворотній клапан КО2 наповнює водонагрівач, що є на кухні. Щоб випустити повітря з водонагрівача кран гарячої води має бути відкритим. Після наповнення водонагрівача, коли із змішувача в раковині піде вода, його слід закрити. При заповненні діжки спрацює датчик наповнення, що вимкне помпу, після чого можна перекласти вимикач насосу у режим «вимкнено».

Далі вмикають стан нагріву в водонагрівачі. Після нагрівання води є можливість використовувати змішувач на кухні. Щоб задіяти машину для миття посуду слід відкрити кран ВН3. Після наповнення кухонного водонагрівача, слід заповнити водонагрівач у санвузлі – відкрити у санвузлі на горизонтальній трубі кран ВН13. Цей кран має бути постійно відчиненим влітку. Далі у санвузлі відкривають кран гарячої води для виходу з водонагрівача повітря, та закривають його після наповнення. Вмикають водонагрівач у санвузлі. Якщо в діжці закінчиться вода, для її наповнення знову вмикають вимикач помпи. У присутності датчика відключення помпи можна тримати цей вимикач увімкненим постійно, але краще спустошувати діжку повністю через деякі проміжки часу.