Вибір ділянки під забудову

By: Євген

vibir_dil0

Вибір ділянки для майбутнього будинку не менш відповідальний етап, ніж проектування та будівництво. Будинок – це не тільки затрати, це ще й споруда підвищеної небезпеки. І на обидві фактори впливає правильний вибір ділянки під забудову. Наприклад, на малюнку 1.1 показаний будинок у дачному виселку, в якому підведені всі комунікації, але й романтика безлюдного острова, який для відпочинку саме те – зовсім відсутня. На малюнку 1.2 мальовничий вид з вікна затьмарюється невиправдано високою вартістю комунікацій та відсутністю інфраструктуру. Тому треба ретельно вивчити як присутність лісу, річки чи ставка на ділянці, так і особливості рельєфу місцевості, і віддаленість інфрастуктури, бо ці фактори можуть суттєво збільшити кошторис будівництва або навіть зробити його зовсім неможливим.

Фахівці вважають, що мінімальна площа земельної ділянки для будівництва котеджу площею 120-150 м2, це вісім соток, 160-250 м2 – десять-п’ятнадцять соток. Якщо ділянка меншої площі, там можна возвести лише будівлю для сезонного перебування. Можливо збудувати котедж і на стандартних шести сотках, але тоді важко буде дотримати баланс між житловою та зеленою зонами. В таблиці наведені оптимальні розміри ділянок.

vibir_dil2_1

Не менш важливою є й форма ділянки. Оптимальним вважається прямокутник з відношенням сторін 1:1,5. Найменш зручними є витягнені вузькі ділянки, та ті, які відрізняються неправильними формами. Це пов’язано також із тим, що по Правилах відстань від паркану до будинку повинно складати мінімум три метри, а між дерев’яними будівлями на сусідніх ділянках – не менше п’ятнадцяти метрів. Оглядаючи ділянку обов’язково приділіть час на спілкування зі своїми потенційними сусідами, щоб довідатись, які недоліки має саме ця ділянка.

vibir_dil3

Майбутні витрати на будівництво, без сумнівів, залежать від особливостей рельєфу. Це накладає і свої обмеження на вибір проекту будинку. Характеристикою рельєфу є уклін поверхні, котрий розраховують як співвідношення різниць висот двох пунктів на поверхні до горизонтальної відстані між ними. Оптимальними для забудови є ділянки з мінімальним ухилом (до 3%) у південний бік, оскільки південні схили отримують більше тепла. Можливості вибору проекту на прив’язки його до місцевості на такій ділянці майже необмежені. Це єдиний можливий варіант для возведення будинку за типовим проектом.

vibir_dil4

. . . .

На ділянках з ухилом (малюнок 1.4) виникають додаткові складнощі в проектуванні та будівництві, в тому числі на фундамент, цокольного поверху та т. ін. На ділянці з малим ухилом можна збудувати будинок як на рівній за допомогою підсипання ґрунту, хоча це потребує додаткових витрат на земляні роботи. На ділянках з ухилами вище середнього будівництво можливе лише за індивідуальним проектом, це теж додаткові витрати, але саме тут, на складному рельєфі, можливо будівництво саме будинку з індивідуальним обличчям, використовуючи неповторний ландшафт, перетворивши недоліки крутого схилу у переваги. Оскільки схили, спрямовані на південь, отримують більше тепла, при правильному проектуванні та будівництві це може дати суттєву економію електроенергії.

vibir_dil5

Але і навпаки – розташування будинку на крутому північному схилі – це серйозний недолік, враховуючи сезонні підтоплення та високий рівень ґрунтових вод, поганий стан доріг та під’їздів, недосяжність інфраструктури. На гарній ділянці не тільки економічніше вести будівництво, але й приємніше жити.

vibir_dil6

. . . . .

vibir_dil7

Треба також знати особливості сезонних коливань регіону – температуру, вологість, рівень ґрунтових вод, глибину промерзання, а особливо висоту снігового покриття та вітрове навантаження.

vibir_dil8

. . . . .

Ці дані необхідні, наприклад, для розрахунку крокв та покрівлі, при чому при розрахунку міцності крокв треба врахувати і масу матеріалу покрівлі. Снігове навантаження береться до уваги ще й при визначенні сумарного навантаження на фундамент.

Цікаве відео: Фігурки з фанери для саду

У кошторис майбутнього будівництва слід обов’язково внести і геодезичні роботи, по результатах яких будуть вирішенні питання дренажу, облаштування криниць, каналізації, та й буде дана відповідь на головне питання – чи можливо принципі будівництво запланованого вами палацу на обраній ділянці.