Отруєння чадним газом – один з найрозповсюдженіших видів отруєння у побуті. Треба всім знати, як розпізнати та що робити, коли отруєння вже наступило.
Чадний газ (СО, оксид вуглецю), виникає внаслідок неповного окиснення вуглецю. Контакт з чадним газом проходить непоміченим, оскільки цей газ не має подразної дії, кольору, смаку та запаху.
Отруєння чадним газом є найбільш значущою причиною смерті людей при пожежах (60-70%). У побуті отруєння чадним газом відбуваються при використанні пічного опалення, камінів (особливо у режимі тління, з доступом малої кількості повітря), печей на дровах для лазні, використанні газових приладів та різноманітних опалювачів на рідкому паливі всередині приміщень.
Найчастішою причиною отруєння чадним газом є зарано зачинений шибер у пічці.
Джерелом чадного газу є й двигуни внутрішнього згоряння. Викид з вихлопної труби може містити 6-13% оксиду вуглецю. Двигун легкового авто, що працює у закритому гаражі без вентиляції здатен створити смертельну концентрацію чадного газу всього за 3-5 хвилин. Не менш небезпечно використовувати у зачинених приміщеннях бензинові або дизельні електрогенератори.
Ознаки отруєння чадним газом
Чадний газ є токсичною речовиною загально отруйної дії. Потрапляючи крізь легені та шкіру у кровоносну систему, чадний газ блокує перенесення еритроцитами кисню до органів, тканин, що викликає порушення їх функцій.
Легкий ступінь отруєння починається при концентрації СО вище 0,08%, для нього є характерним головний біль, підвищення артеріального тиску, відчуття пульсації у скронях, запаморочення, шум у вухах, потемніння у очах, нудота, задишка, серцебиття, порушення орієнтування у просторі та у часі. При припиненні дії чадного газу порушення працездатності продовжується ще декілька годин. Негативні наслідки для здоров’я після отруєння в легкому ступені у більшості випадків не настає.
Середній ступінь отруєння характерний більш вираженим проявом симптомів. Більш виражена задишка та почастішання пульсу при тому, що артеріальний тиск знижується. Шкіра та слизові оболонки помітно рожевіють. Порушується координація рухів, з’являється слабкість у м’язах, розвивається сонливість, пасивність, байдужість до своєї долі. Після припинення дії чадного газу деякий час зберігається головний біль, запаморочення, нудота, сонливість та порушення координації.
Важке отруєння чадним газом характеризується швидкою або блискавичною втратою свідомості, падінням артеріального тиску, виникненням напруження м’язів, розвитком корчів.
Шкіряні покрови та слизові оболонки набувають спочатку яскраво-рожевих барв, потім бліднішають, дихання стає поверховим, пульс – частим. При продовженні дії чадного газу в високій (>1,2%) концентрації смерть від зупинки дихання та припинення серцевої діяльності може настати вже за декілька хвилин.
Якщо вчасно надати медичну допомогу стан потерпілого нормалізується через 3-5 днів. Але наслідки (порушення з боку психічної сфери, нервової системи, системи кровообігу) при важких формах отруєння чадним газом можуть проявлятися на протязі декількох років.
Коли викликати швидку допомогу
Звернення за негайною медичною допомогою потрібне прибудь-якому ступеню важкості отруєння чадним газом.
Що робити до прибуття допомоги
Винести потерпілого на свіже повітря, при можливості дати дихати насиченою киснем сумішшю з балончика з дихальною маскою
Дати потерпілому понюхати нашатирний спирт для стимуляції дихання, дати випити міцної кави або чай для підтримання артеріального тиску та серцевої діяльності
Ввести потерпілому шприцом внутрішньом’язкову ін’єкцію специфічного антидоту чадного газу «Ацизол»: один мілілітр (60 мг) При важкому отруєнні повторити введення «Ацизолу» через годину. Важливо: доповісти медичним працівникам про введення антидоту
-При пригніченому диханні та кровообігу почати проводити заходи серцево-легеневої реанімації.
Профілактика отруєнь чадним газом
- Встановлення в будинку електронних детекторів чадного газу
- Повне завершення палення печей за дві години до сну
- Запускати мотор авто в гаражі – лише при відчинених воротах