Меблі, що трансформуються, часто-густо є єдиним варіантом для умеблювання невеличких приміщень. Але купити придатні зразки – дорого, а інколи і неможливо. Але їх можна зробити власноруч.
В невеличких вітальнях звичайний гарнітур захоплює забагато місця, а використовується за призначенням лише по святах та визначних датах. Виходом з цієї ситуації є меблі-трансформери. Наприклад, лава для сидіння може стати поличкою вітриною з трьома спинками, роль яких грають складані столи у складеному стані.
Інструменти для цієї роботи: дрібнозуба ножівка, рулетка, закрутка, стамеска, олівець, вимірювальний косинець, дриль, молоток, свердла по дереву. До числа потрібних матеріалів можна віднести столярний клеєний щит розмірами 290х50х3 см, дві клеєні панелі розмірами50х42х3 см, чотири петлі з шурупами для кріплення лави до стіни, шурупи та дюбелі для кріплення петель до стіни, ґрунтовка, мебельний лак.
ЛАВА
Сидіння роблять з столярного щита 290х50х3 см відповідно з Малюнком 1. Розмічальна штрихова лінія проходить паралельно задній кромці на відстані 9,5 см від неї. Чотири обмежувальних шипи що випилюють з шагом 84 см, обмежують положення столів, які грають роль спинок лави у складеному стані.
Ніжки лави (4 шт.) випилюють з двох панелей розмірами 50х42х3 см. Діагональна лінія розрізу проходить на відстанях 15 та 35 см від бічних кромок плити. Складають деталі лави на букових шипах Ø 8 – 10 мм з клеєм. Щоб просвердлити отвори під шипи використовують спеціальний кондуктор та обмежувач глибини свердлення.
Оздоблення лави включає підготовку поверхні (личкування різними шкурками) та нанесення захисного декоративного покриття, наприклад, прозорого меблевого лаку.
Кріплення лави до стіни можна виконати за допомогою навісних петель, дюбелів та шурупів. Тип дюбелів обирають залежно від матеріалу стіни – цегла, бетон, деревина, гіпсокартон.
СТІЛ
Матеріалом для виготовлення складених столів може стати 100 березова фанера. Всі три столи – абсолютно однакові конструкцією та розміром (Малюнок 2). Ніжки стола вирізають з двох листів фанери розмірами 80х75х1 см та двох листів 78х75х1 см. При наявності великих листів фанери можна досить ощадливо викроїти матеріал. Дві ніжки розпилюють навпіл вздовж центральної осі симетрії.
З’єднання ніжок виконують на карткових петлях, під карти яких в ніжках роблять заглиблення глибиною 2 мм, щоб петлі були утоплені врівень з поверхнею.
Стільниця складається з двох половинок розмірами 78х38х1 см з брусками-упорами перерізом 1х1,5 мм. Половинки стільниць прикріпляють на трьох карткових петлях до каркасу стола, створеного з’єднаними ніжками, кожну. Складений стіл ретельно личкують, пильнуючи за кромками деталей, після чого ґрунтують та вкривають кількома шарами меблевого лаку.
Кожен стіл в складеному стані виконує функцію спинки лави, практично не захоплюючи місця в приміщенні.
Для того, щоб зробити стіл потрібні два листи березової фанери 80х75х1 см.
Два листи березової фанери 78х75х1 см.
Два листи фанери 80х39х1 см.
Чотири бруски 30х1,5х1 см.
Двадцять карткових петель.
Шурупи саморізи.
Клей.
Малюнок 2. Конструкція та етапивиготовлення столу.
1 – заготовка для ніжок.
2 – розкрой заготовок ніжок.
3, 4 – місця закріплення петель.
5 – складання підстілля.
6 – виготовлення стільниці.
7 – складений столик.