Спальня у шафі

By: Євген

Тут за розсувними дверцями шафи, що тягнеться від підлоги до стелі на всю ширину однієї зі стін кімнати сховане затишне спальне місце. Спорудження спальної зони у вбудованій шафі-купе дозволяє вельми ефективно заощадити житлову площу у малогабаритній квартирі. До того ж місця вистачить й для функціонального стелажу, в ніші за яким можна обладнати невеличкий гардеробний об’єм.

spalshaf1

Щоб раціонально використати внутрішній об’єм шафи, ліжко розташовують на другому рівні, а в проймі, що під нею, встановлюють спеціальний стелаж на меблевих роликах, в якому містяться різні речі, які часто використовуються. В глибину стелаж займає лише частину ніші під ліжком. За ним залишається ще досить багато місця для зберігання речей, якими користуються не кожен день. Вдень, коли стулки шафи зачинені, ніщо в інтер’єрі не нагадує про присутність в кімнаті окремого спального місця.

spalshaf2

Малюнок 1. Конструкція ліжка. Малюнок 2. Пройма між кутовими стояками займає легкий стелаж на роликах.

Ліжко на шафі розраховане на використання стандартного пружинного матрацу розмірами метр на два, на жорсткій дерев’яній основі (1). Тому каркас ліжка має спрощену конструкцію. Щоб не витрачати забагато часу на оздоблення готового виробу, всі деталі каркасу вирізають з ламінованого ДСП 20 мм завтовшки.

Горизонтальну прямокутну раму під матрац складають на шурупах з двох подовжніх (30х204 см) та двох поперечних (30х104 см) панелей за допомогою встановлених з внутрішнього боку металевих кутків з шириною полиць не менше 50 мм. Не бажано використовувати тут стандартні кутові меблеві стяжки, оскільки вони не забезпечують бажаної міцності з’єднання.

Опорні бруски для матрацу прикріпляють шурупами до бічних панелей з внутрішнього боку (1). Бруски встановлюють таким чином, щоб верхня частина матраца здіймалася над бічними та торцевими панелями рами не менш ніж на п’ять сантиметрів.

До складеної рами пригвинчують шурупами чотири кутові стояки, кожен з яких складають з двох панелей розмірами 30х157 мм. Перед загвинчуванням шурупів всі стики стояків промазують клеєм для деревини для забезпечення міцності каркасу ліжка.

Стелаж, що розміщується в проймі між кутовими стояками ліжка, має бути легким і в той же час стійким, щоб його було зручно висувати та засувати на місце (2). Кількість, та розташування полиць, звісно, може мінятися.

Зробити такий стелаж простіше, якщо використовувати готові типові модулі, наприклад, стандартні навісні книжкові полиці або інші елементи аналогічного призначення. В цьому випадку прийдеться самостійно лише зробити з 28 мм ДСП опорну плиту на роликах (3) та закріпити на ній готові модулі-полиці, скріплені гвинтами або шурупами між собою.

spalshaf3

Малюнок 3. Для оптимального розподілу навантаження опорну плиту стелажа встановлюють на три пари стандартних меблевих роликів висотою 25 мм. Малюнок 4. Розсувні двері шафи.

Дещо більший об’єм робіт треба виконати при виготовленні та встановленні розсувних дверей шафи. Їх висота залежить від висоти приміщення, а кількість, від його ширини.

Спочатку визначають та помічають положення напрямних шин на стелі, а потім за допомогою виска міряють висоту справа, зліва та по центру приміщення. Якщо вони різні, з найменшого заміряного значення слід відняти висоту напрямних шин з роликами та висоту тих напрямних, що на підлозі (4). Розмір, що буде отриманий і буди висотою дверцят.

Визначаючи ширину окремих стулок та їх кількість, треба враховувати, що в розчиненому стані вільний проріз між розсунутими в боки стулками має обов’язково бути більше 205 см, тобто, більше довжини ліжка. Інакше користуватися всією цією системою буде дуже незручно, а спати – незатишно.

Заготівки для дверних фрагментів треба вирізати з столярної плити або з фанери товщиною не більше 10 мм, для меншої ваги. З тильного боку згори та знизу до вирізаних заготовок приклеюють та пригвинчують шурупами підсилювальні накладки шириною у 10 мм з ДСП, або дошки товщиною 20 мм. Вони потрібні для кріплення роликів та вибирання пазу під нижні напрямні (4).

spalshaf4