Декоративне обрамлення стелі

By: Євген

obramstel0

Вигляд стелі нерідко визначається оформленням зон, розташованих біля стін. Наприклад, привабливою може стати стеля, по периметру прикрашена бордюром з вбудованими у нього світильниками, що виступає над його поверхнею.

obramstel1

Багаторівнева стеля з умонтованим підсвічуванням допомагає вирішувати дизайнерські завдання різної складності.

Приміщення у старих будинках зазвичай здаються біль затишними, ніж у сучасних будівлях. Багато чим цей затишок зобов’язаний традиційному декору на стелі – ліпним люстровим розеткам в центрі стелі, об’ємним карункам, іншим «архітектурним надмірностям».

Але не менш привабливою можна створити стелю, й з використанням сучасних технологій. Ту ж традиційну ліпнину по периметру стелі можна замінити елементами простих форм,створюючими обрамлення у вигляді об’ємної бордюрної рамки, для виготовлення якої можна використати дерев’яний рейковий каркас та гіпсокартон.

У цьому прикладі знижена частина одержала строгі прямі лінії, що було обумовлено дизайнерським рішенням, хоча гіпсокартон при використанні профілів з металу дає можливість створити фрагменти багаторівневих стель різних обрисів, у тому числі й округлих.

У бордюри при стелі зазвичай встановлюють світильники, їхня потужність та кількість на кожному з боків рамки задається бажаним ефектом на котрійсь зі стін. У цьому випадку для підсвічування поверхонь стін встановлюють світильники, які кидають на стіни конуси світла, що додає їм індивідуальності.

Вбудовувати світильники в бордюри треба на малій відстані від стін, це дозволяє ширина бордюру. Бордюри роблять широкими також для їхній відповідності до великої площі стелі. Вузькі бордюри порушили б гармонію інтер’єру.

Встановити обрамлення стелі не так складно. Для цього потрібні лише рейки для решетування, листи гіпсокартону та шурупи. Геометричні розміри бордюрів – справа смаку. Мінімальна вимога – товщина бордюрів має дозволяти вбудовувати у них світильники.

Рейки решетування розташовують з кроком, який приблизно дорівнює товщині листів обшиття, помноженій на 35. Також важливо між листами обшиття залишати зазори. Потім їх заповнюють спеціальною шпаклівкою.

Стелю та бордюр вкривають напівматовою білою фарбою, а перед тим личкують стики, що заповнені шпаклівкою.

Стики між листами обшиття та між обшиттям та карунками шпаклюють двічі. Після висихиння та осідання першого шару шпаклівки, шви шпаклюють другий раз.

obramstel1_2

Рейковий каркас може мати різну ширину на різних ділянках. Там, де планується встановлювати шафи, рамку роблять ширше, щоб дозволити пересунути світильники для освітлення поверхні меблів. Поглядаючи здалеку можна і не помітити різницю у ширині решетування, яке роблять з двох шарів – базових та несних рейок.

obramstel3_4

Листи обшиття прикріпляють до решітки з невеличким звисом за межі рейок. Подальшу роботу можна полегшити та спростити, якщо розмір звису буде дорівнювати товщині листа гіпсокартону. Смуги для карунку, вирізані з гіпсокартону тоді легко поєднуються врівень з ребрами обшиття. Смуги прикріпляють шурупами. Всі шви шпаклюють.

obramstel5_6

Така ось стеля перед шпаклюванням, але навіть у такому вигляді вона справляє враження. При шпаклюванні ребр бордюру вигідно ставити перфоровані металеві кутки, що надають ребрам потрібну міцність та виразність.

obramstel7_8

Куток занурюють у шар шпаклівки, а зайву речовину видаляють шпателем, далі шар рівняють. Отвори в гіпсокартоні під світильники роблять особливими круговими пилами для дрилю.

obramstel9_10

Після шпаклювання рамку та стелю фарбують у білий колір. Підключають світильники. Над шафами світильники мають бути висунуті трішки вперед.

obramstel11_12

Рамку на стелі можна облаштувати не лише по периметру, але й на окремій ділянці, над ліжком, наприклад. Тут можна виділити рамку під колір каркасу ліжка. Якщо задіяти у цьому будівництві металеві профілі для виготовлення каркасу, можна надати й овальної форми деяким фрагментам стелі.