Ламельний фрезер: регулювання, оснащення та робота

By: Євген

Правильне використання ламельного фрезера забезпечує точність складання деталей, що з’єднуються. Перед початком роботи слід здійснити ряд підготовчих дій.

Регулювання та робота

 1. Виходячи з розмірів ламелей, що використовуються, встановлюють глибину різання – це роблять за допомогою револьверного упору, який обмежує подовжній хід корпусу.

 2. lamfrr1_2
 3. Відступ від верхнього краю кромки регулюють підйомом або опусканням рухомого кутового упору – опорного козирка на базі фрезера. Оскільки у більшості випадків паз знаходиться посередині, відступ складає половину товщини деталі. Тобто, достатньо поміряти товщину, розділити на два та встановити потрібне значення на шкалі фрезера.

 4. Для нарізання пазів під кутом опорний козирок треба зняти, а кут фрезерування зафіксувати стопором. Саму деталь також слід закріпити на верстаку струбцинами.

 5. lamfrr3_4
 6. При роботі фрезер притискають до деталі з зусиллям, достатнім для висування фрези з кожуха.

 7. lamfrr5
 8. При знятому кутовому упорі для вирізання пазів в кромці заготовок фрезер щільно притискають до поверхні, на якій лежить заготівка

Ламелі

Ламельні фрезери зазвичай використовують фрезу діаметром 100 або 105 мм, яку занурюють у матеріал на глибину до 22 мм. Виходячи з розміру ламелей обирають параметри фрезерування. Звичайні розміри ламелей – 60х24х4 мм, 54х20х4 мм та 48х18х4 мм (довжина, ширина, товщина).

Для зручності ламелі цих розмірів позначають номерами: 20, 10, 0.

Ламелі виготовляють з твердих порід деревини, зберігати їх треба в герметичній тарі, адже при підвищеній вологості вони можуть набрякати та не будуть вміщуватися у пазах. Швидке висушення у духовці не рекомендоване, це послаблює матеріал.

Фахівці нерідко виготовляють ламелі для своєї роботи самостійно. . При наявності необхідного інструменту ця робота не є складною. Ось приблизна схема.

 1. На циркулярці нарізають рейки із залишків твердих порід дерев (дуб, бук, карагач). Головне, щоб товщина ламелі відповідала товщині пазу, який робить фрезер.

 2. lamfrl1_2
 3. Використовуючи готові ламелі у якості шаблону, розмічають заготівку.

 4. Випилюють на лобзиковому верстаті ламелі (можна й на простому, догори пилкою).

 5. lamfrl3_4
 6. Але в домашніх умовах краще купити готові ламелі, їх ще звуть бісквітами.