Труборіз

By: Євген

truboriz0

У домашнього майстра, хоч й не так часто, але виникає необхідність відрізати шматок металевої або пластикової труби. Щоб ця процедура закінчилась швидко та якісно, використовують спеціальний інструмент – ручний труборіз.

Перед тим, як обрати потрібний вам пристрій, слід визначитися, для різки якого матеріалу він буде використовуватися. Розрізати метал труборізом для пластику навряд чи вдасться, хоча навпаки – звичайно можна.

. . . .

Ще одним показником для обрання інструменту є товщина стінок труби. Для роботи з мідними, сталевими та металопластиковими трубами, зазвичай використовують вальцевий (роликовий) труборіз, в конструкції якого передбачені напрямні та різальні ролики.

truboriz1

Інструмент жорстко закріпляють на трубі, далі, поступово підкручуючи гвинтовий держак, обертають труборіз навколо труби. Ролик-різець поступово входить в матеріал, доки не розріже його остаточно.

Деякими вальцевими (роликовими) моделями можна користуватися і в обмеженому просторі. Таким є міні-труборіз Rothenberger Mini-Max 70015 для металопластикових труб від 3 до 28 мм.

truboriz2

. . . . .

Друга подібна модель – Ridgid 118 використовується для роботи з мідними, алюмінієвими та латунними трубами.

truboriz3

Для сталевих труб більшого діаметру (до 67 мм) використовують Ridgid 65S, яким зручно працювати, дякуючи наявності дванадцяти роликів та зворотній системі притискання різального диску. Але в обмеженому просторі цим інструментом скористатися не вдасться.

truboriz4

Вальцеві пристрої нерідко оснащують тріскачкою – заскочним (храповим) механізмом, який дозволяє різати, навіть, коли немає змоги зробити повний оберт по колу труби. Наприклад, коли вона змонтована біля стіни. Пристрій являє собою закруглений металевий контур, на внутрішньому боці якого розташовані різальні елементи та рухома притискна частина, яка керується різьбовим штоком.

truboriz5

Наприклад, труборіз Kamasa Tools K254 для різання металевих та пластикових труб діаметром 28-67 мм. Пристрій можна застосувати навіть при ремонті автомобіля.

Якщо виникла потреба різати труби з чавуну або кераміки, краще придбати труборіз ланцюгового типу, у якого робочим органом є сталевий ланцюг, по всій довжині якого розташовані невеликі різальні диски з різальної сталі.

Ланцюг затягають на трубі вручну за допомогою гвинтового фіксатору або ключем. В цій серії інструментів популярними вважаються труборізи Reed SC-49, які в змозі різати чавунні та керамічні вироби діаметром від 62 до 125 мм.

truboriz6